کد خبر: ۵۴۰۹۹۹
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۳

۸ باور غلط در مورد روش های مراقبت از پوست که از دانستن آنها متعجب می شوید.

همه به دنبال پی بردن به راز داشتن پوستی بدون لک هستند که پیر نمی‌شود. اما اگر به توصیه‌های اشتباه گوش دهید، در نهایت می‌توانید زمان و پول خود را از دست داده یا حتی بدتر شدن پوست خود را به جان بخرید.

روش‌های مراقبت از پوست

باور غلط ۱: اگر لوازم آرایش شما دارای SPF است، نیازی به استفاده از کرم ضد آفتاب ندارید.

ممکن است برای خرید کرم پودر خود جذب شده باشید، زیرا دارای امتیاز SPF است؛ یعنی ماده‌ای که از پوست در برابر اشعه‌های خورشید محافظت می‌کند.

بسیاری از برند‌های زیبایی محصولات ارتقا یافته با SPF را ارائه می‌دهند، زیرا اثرات محافظتی آن برای ضد پیری مفید است.

ما هرگز به اندازه کافی برای پوشش SPF در طول روز آرایش نمی‌کنیم. علاوه بر این، ممکن است آرایش شما از هر دو اشعه UVA و UVB محافظت نکند. بنابراین، از یک کرم ضد آفتاب با طیف وسیع استفاده کنید و آن را به طور گسترده در طول روز استفاده کنید.

کارشناسان می‌گویند حتی در یک روز خاکستری ابری باید از SPF استفاده کنید.

باور غلط ۲: هر چه بیشتر صورت خود را بشویید، پوست تمیزتر و سالم تری خواهید داشت.

به گفته دکتر کیان، شست و شوی زیاد ممکن است بیشتر ضرر داشته باشید تا فایده، زیرا شست و شوی بیش از حد می‌تواند باعث خشکی و تحریک پوستی شود که در برابر جوش و عفونت آسیب پذیر است. همچنین باعث می‌شود که غدد چربی در پوست سبوم اضافی تولید کنند.

 برای اینکه مانع طبیعی پوست آسیبی نبیند و درخشنده باشد، توصیه می‌کنم صبح و عصر از یک شست و شوی ساده و بدون لایه برداری صورت استفاده کنید.

باور غلط ۳: دستمال مرطوب صورت می‌تواند آرایش را پاک کند.

این موضوع بحث برانگیز است، اما دکتر کیان مدعی است که هرگز نباید از دستمال مرطوب صورت برای پاک کردن آرایش خود استفاده کنید.

او گفت: «این دستمال‌ها در واقع برای پاک‌سازی پوست شما طراحی نشده‌اند و نباید به‌عنوان روش اصلی پاک کردن آرایش استفاده شوند.

مواد شیمیایی موجود در آن‌ها برای مرطوب نگه داشتن، پوست شما را نیز می‌پوشاند و به تدریج منافذ شما را مسدود می‌کند. این دستمال‌ها فقط برای مواقع اضطراری مفید هستند.»

باور غلط ۴: ویتامین E جای زخم‌ها را محو می‌کند.

 کیان گفت: «زمان بیشترین کار را برای محو کردن جای زخم‌ها انجام می‌دهد، زیرا کرم‌ها و لوسیون‌ها با اسید هیالورونیک، رتینول‌ها و داروی ترتینوئین می‌توانند به کاهش ظاهر اسکار کمک کنند.

لیزر درمانی و میکرونیدلینگ برای تشویق تولید کلاژن و الاستین می‌تواند به کاهش اسکار کمک کند.

کیان گفت: اگر می‌خواهید کاری برای بهبود جای زخم انجام دهید، این است که از قرار گرفتن در معرض مستقیم خورشید خودداری کنید، زیرا جای زخم‌ها با نور خورشید تیره می‌شوند.»

باور غلط ۵: شما می‌توانید منافذ پوست خود را کوچک کنید.

دکتر کیان گفت: این درست نیست که شما می‌توانید منافذ پوست خود را کوچکتر کنید، زیرا اندازه منافذ پوست به دلیل ژنتیک، سن و نوع پوست تغییر ناپذیر است.

او گفت: «با افزایش سن، منافذ ما شروع به بزرگ‌تر نشان دادن می‌کنند، زیرا پوست ما تولید کلاژن را کند می‌کند و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. همین باعث کشیدگی و افتادگی پوست می‌شود و منافذ ما را بزرگتر نشان می‌دهد.»

ما دو نوع منفذ داریم، یکی روغن‌های طبیعی را آزاد می‌کند و دیگری عرق. گاهی اوقات منافذ آزاد کننده چربی ممکن است بزرگ شده به نظر برسند.

دکتر کیان ادعا کرد، در حالی که کوچک‌تر کردن منافذ ممکن نیست، می‌توانید با استفاده از فیشال‌های ماهانه آن‌ها را کوچک‌تر نشان دهید.

باور غلط ۶: محصولات مراقبت از پوست مقرون به صرفه به اندازه محصولات گران قیمت موثر هستند.

همانطور که کیان گفت: «در حالی که ممکن است در ابتدا واضح نباشد، به مرور زمان آشکار می‌شود، شما هر چقدر پول دهید، همان قدر آش می‌خورید.»

برخی از مواد بی کیفیت مراقبت از پوست می‌توانند در درازمدت اثر نامطلوبی بر پوست داشته باشند، به ویژه مواد مصنوعی که در طول زمان سمیت زیادی در پوست ایجاد می‌کنند.

برای اکثر مردم امکان ندارد که قفسه‌ای از محصولات مراقبت از پوست لوکس داشته باشند.

 کیان گفت: اما شما به آن نیاز ندارید و افزود: پوست شما برای زنده ماندن تنها به چند محصول با کیفیت نیاز دارد، بنابراین روی یک پاک کننده با کیفیت و ضد آفتاب با طیف وسیع هزینه کنید.

باور غلط ۷: می‌توانید از محصولات یکسانی برای مراقبت روزانه و شبانه از پوست خود استفاده کنید.

حتما یک دلیلی وجود دارد که روی کرم‌ها برچسب “روز” و “شب” زده می‌شود  و شما باید به آن پایبند باشید.

 کیان گفت: «در طول روز پوست شما در حالت «محافظت» است. بنابراین، باید با استفاده از محصولاتی که در برابر رادیکال‌های آزاد و ضد آفتاب محافظت می‌کنند به آن کمک کنید. در شب پوست شما دیگر آلودگی‌ها و نور خورشید را دفع نمی‌کند، بنابراین، محصولات شبانه شما باید ترمیم کننده‌تر باشند.

به عنوان مثال، رتینول فقط باید در شب استفاده شود، زیرا باعث تحریک گردش سلولی می‌شود.

تنها محصولی که دکتر کیان گفت که می‌توان هم در روز و هم در شب استفاده کرد، یک پاک کننده ملایم است.

باور غلط ۸: افرادی که پوست چرب دارند نیازی به مرطوب کردن ندارند.

افرادی که پوست چرب دارند ممکن است نگران باشند که اضافه کردن رطوبت بیشتر به صورتشان ایده بدی است.

اما دکتر کیان گفت که در واقع برعکس است، اجتناب از مرطوب‌کننده صورت را چرب‌تر می‌کند.

او گفت: شما باید حداقل یک بار در روز صورت خود را مرطوب کنید. دلیلش این است که غدد چربی در پوست برای جبران کم آبی بدن بیش از حد فعال می‌شوند و باعث می‌شود پوست شما حتی چرب‌تر شود.

اگر پوست چرب دارید، از مرطوب‌کننده‌های سبکی استفاده کنید که کودوژنیک نباشد، زیرا کمتر احتمال دارد منافذ را مسدود کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: