کد خبر: ۵۴۱۲۷۷
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۴

پرندگان زودتر تخم می‌گذارند تا با تغییرات آب‌وهوایی سازگار شوند.

به نقل از ارث، محققان ابتدا روند افزایش دما را بررسی کردند اما زمانی که نتوانستند رکوردهای دما برای منطقه‌ای متعلق به ۱۰۰ سال گذشته را کشف کنند، مجبور به ارائه جایگزین شدند و این جایگزین مقدار دی‌اکسیدکربن موجود در جو بود.

محققان اظهار کردند: ما نتوانستیم یک منبع واحد از داده‌های دمایی درازمدت برای یک منطقه پیدا کنیم اما توانستیم دما را با سطوح دی‌اکسید کربن که به خوبی مستند شده‌ را تخمین زد. داده‌های دی‌اکسید کربن از منابع مختلفی از جمله ترکیب شیمیایی هسته‌های یخی یخچال‌های طبیعی به دست می‌آید.  

اگرچه تغییرات دما در ۱۰۰ سال گذشته در منطقه مورد مطالعه نسبتا اندک بوده اما این تغییرات ممکن است عواقب قابل‌ توجهی برای زمان گلدهی گیاهان یا پیدایش حشرات داشته باشد. این تغییرات بر فراوانی غذا برای پرندگان و در نتیجه موفقیت در پرورش آن تاثیر می‌گذارد.

از ۷۲ گونه‌ای که اطلاعات آن در منطقه شیکاگولند در غرب میانه ایالات متحده در دسترس بود، حدود یک سوم آن‌ها زودتر لانه‌سازی کرده‌اند و در میان آن‌ها اولین تخم‌ها اکنون به‌ طور متوسط ۲۵.۱ روز زودتر از ۱۰۰ سال پیش گذاشته می‌شوند. اکثر پرندگانی که بررسی شدند، حشره‌خوار بودند و رفتار فصلی حشرات نیز تحت‌ تاثیر آب‌وهواست. پرندگان نیز برای سازگاری با این موضوع زمان تخم‌گذاری را جابه‌جا می‌کنند.

ممکن است به نظر برسد که تخم‌گذاری چند هفته زودتر بی‌اهمیت است اما محققان عنوان کردند این بخشی از یک داستان بزرگ‌تر است. تغییرات در زمان لانه‌سازی ممکن است منجر به رقابت آنان برای غذا و منابع شود که قبلا چنین نبود.

نتایج بررسی نشان داد تفاوت‌های ظریف مهمی وجود دارد که باید در مورد چگونگی واکنش حیوانات به تغییرات آب‌وهوایی بدانیم.

یافته‌های این بررسی در نشریه Animal Ecology ارائه شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: