کد خبر: ۵۴۱۴۸۷
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۹

وزیر امور خارجه چین امروز (چهارشنبه) گفت، پکن معتقد است باید از بحران کنونی در اوکراین درس گرفت و این کار باید از طریق واکنش به نگرانی‌های مشروع امنیتی تمام طرف‌ها و ایجاد یک سیستم امنیتی موثر و قوی در اروپا باشد.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین در دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت: در درازمدت، باید از بحران اوکراین درس گرفت، نگرانی‌های امنیتی مشروع همه طرف‌ها باید بر اساس اصول احترام متقابل و تقسیم‌ناپذیری امنیت مورد توجه قرار گیرد، یک سیستم امنیتی متوازن، موثر و پایدار اروپایی باید از طریق گفت‌وگو ایجاد شود. و باید مذاکرات و نظم بلندمدت و ثبات پایدار در اروپا حاصل شود.

لاوروف امروز برای سفری دو روزه به منظور شرکت در سومین کنفرانس وزارتی همسایگان افغانستان و گروه گسترده‌تر که شامل روسیه، چین، ایالات متحده و پاکستان می‌شود، وارد چین شد.

وزیر امور خارجه چین همچنین تاکید کرد بحران کنونی در اوکراین، انفجار مشکلات امنیتی انباشته‌شده در اروپاست. او گفت: مشکلات اوکراین ریشه‌ها و دلایل تاریخی پیچیده‌ای دارد. این انفجار جنجال‌ها در حوزه امنیتی است که مدت‌های مدید در اروپا تجمیع شده بود. این هم چنین نتیجه جنگ سرد و ذهنیت بن‌بست گروهی است. چین همواره حامی یک جهان چندقطبی و دموکراتیزه شدن سیستم روابط بین‌المللی است و همواره از اهداف و اصول منشور سازمان ملل دفاع کرده است و همواره به موضع عینی و منصفانه در مسائل بین‌المللی پایبند بوده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: