کد خبر: ۵۴۲۷۸۷
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۲

محققین دانشگاه میشیگان به راهی برای تشخیص سرطان پوست از طریق آزمایش خون دست یافتند.

به گزارش شفاف، بر اساس مقاله منتشر شده در مجله Advanced NanoBiomed Research، محققان دانشگاه میشیگان راهی برای تشخیص سرطان پوست (ملانوم) از طریق آزمایش خون ایجاد کرده‌اند.

امروزه از روش‌های تهاجمی بیوپسی پوست برای تشخیص سرطان پوست استفاده می‌شود. دستگاه OncoBean امکان تشخیص سلول‌های تومور را در گردش خون فراهم می‌کند. این آزمایش نه تنها برای تشخیص ملانوم، بلکه برای نظارت بر وجود سلول‌های سرطانی بعد از عمل نیز قابل استفاده است.

به گفته توسعه دهندگان OncoBean، این اولین تجزیه و تحلیل جامع CTC‌ها با استفاده از سیستم‌های میکروفلوئیدی است که شامل تشخیص تغییرات در تعداد سلول‌های تومور و بیان ژن نیز می‌شود.

ملانوم خطرناک‌ترین نوع سرطان پوست است که می‌تواند در هر قسمتی از پوست بدن و یا اطراف خال‌های پوستی به وجود بیاید. ملانوم همچنین می‌تواند در چشم‌ها و به ندرت در داخل بدن مثلا بینی یا گلو تشکیل شود. این نوع سرطان در نتیجه تکثیر خارج از کنترل ملانوسیت‌ها (سلول‌های رنگدانه‌ای پوست) تشکیل می‌شود و در نتیجه به طور معمول به رنگ مشکی یا قهوه‌ای دیده می‌شود هر چند ممکن است رنگ‌های دیگری همچون قرمز یا سفید هم داشته باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: