کد خبر: ۵۴۳۱۲۹
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۸

کارشناس حوزه رمز ارز‌ها گفت: یکی از روش‌های کلاهبرداری در دنیای ارز‌های دیجیتال، کلاهبرداری به شیوه پامپ و دامپ است.

به گزارش شفاف، امیرحسین حمزه گفت: هر شخصی با ساده‌ترین روش‌ها می‌تواند اقدام به سو استفاده  مالی در حوزه رمز ارز‌ها کند.  

به علت  نداشتن اطلاعات کافی مخاطبین عام، افراد سودجو با استفاده از بستر فضای مجازی و تبلیغات دروغین در کوتاه مدت، افراد ناآگاه را به دام می‌اندازند و منجر به از دست دادن سرمایه آنها می‌شوند.

این کارشناس حوزه رمز ارز‌ها گفت: بسیاری از افراد کلاهبردار پروژه‌های بی پشتوانه را با پروژه‌ای مانند بیت کوین مقایسه می‌کنند، در حالی که این پروژه‌ها پشتوانه فنی کافی برای پیشرفت و به سود دهی رسیدن  را ندارد و بیشتر شبیه به یک پروژه بر روی کاغذ است.

به گفته این کارشناس در شیوه‌های کلاهبرداری پامپ و دامپ، افرادی با مخاطبین زیاد یا سازماندهی شده در ابتدا اقدام به خرید یک رمز ارز بی‌پشتوانه با حجم  بازار کم می‌کنند و پس از آن با تبلیغات و ترغیب افراد برای خرید، ارزش بازار را به نفع پر شدن سفارش‌های فروش خود تنظیم می‌کنند.

او گفت: در این مدل کلاهبرداری که مرسوم به پامپ و دامپ است، معمولا تمام کسانی که فریب این تبلیغات را  می‌خورند، متضرر می‌شوند و بخشی یا کل سرمایه خود را از دست می‌دهند زیرا دیگر خریداری وجود نخواهد داشت که آن رمز ارز بی پشتوانه را از آن‌ها بخرد.

هر شخصی با یک سرمایه کوچک می‌تواند اقدام به ساخت توکن بر بستر بلاکچین کرده و با تبلیغات اقدام به کلاهبرداری کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: