کد خبر: ۵۴۳۱۵۴
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۴

سخنگوی جنبش انصارالله و رئیس هیئت صنعاء در مذاکرات صلح یمن اعلام کرد که اولین ماه آتش‌بس یمن در حالی رو به پایان است که پیشرفتی در مهمترین مفاد توافق یعنی بازگشایی فرودگاه صنعاء حاصل نشده است.

به گزارش شفاف، «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن اعلام کرد که اولین ماه توافق آتش‌بس بشردوستانه در یمن بدون حصول پیشرفت در مهمترین مفاد آن که بازگشایی فرودگاه بین المللی صنعاء است، تقریبا به پایان رسیده است.

رئیس هیئت صنعاء در مذاکرات صلح یمن تأکید کرد که کشورهای متجاوز مسئول کامل لجاجت‌ها، بی‌اعتنایی‌ها به توافق آتش بس و طفره رفتن‌ها هستند و سازمان ملل متحد باید طبق توافق به وظایف خود عمل کند.

قرار بود ساعت هشت صبح یکشنبه هفته جاری یک پرواز از فرودگاه ملکه علیاء شهر امان پایتخت اردن به صنعاء انجام شود که با کارشکنی ائتلاف سعودی این پرواز تاکنون انجام نشده است.

«رائد جبل»، معاون سازمان هواپیمایی دولت نجات ملی یمن (مستقر در صنعاء) گفت: «کشورهای متجاوز با اعطای مجوز فرود به پروازی که قرار بود یکشنبه (24 آوریل) در فرودگاه صنعاء بنشیند، مخالفت کردند.»

این مقام یمنی گفت که ائتلاف متجاوز همزمان که برای انحراف افکار عمومی بین المللی از پرونده انسانی یمن تلاش می‌کند، سعی دارد مشکلات و سختی‌های مردم یمن را عامدانه دوچندان کند.»

همزمان شرکت خطوط هوای یمن اعلام کرد که تا این لحظه مجوز راه اندازی اولین پرواز از فرودگاه صنعاء به پایتخت اردن را دریافت نکرده است.

طرح سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس و توقف درگیری‌ها در یمن از سیزدهم فروردین ماه وارد مرحله اجرا شده است و به مدت دو ماه ادامه خواهد داشت.

هانس گراندبرگ فرستاده سازمان ملل به یمن گفت که این آتش بس پس از یک دوره دو ماهه با موافقت طرف های یمنی قابل تمدید است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: