کد خبر: ۵۴۳۱۶۲
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۷

وزیر دفاع چین هشدار داد، آسیای مرکزی باید مراقب مداخله از سوی "قدرت‌های بزرگ" در آنجا باشد.

به گزارش شفاف،‌ به نقل از پایگاه راشا تودی، وزیر دفاع چین در اظهاراتی در جریان سفرش به قزاقستان گفت که پکن با مداخله خارجی در قزاقستان مخالف بوده و نسبت به وقوع "انقلاب‌های رنگی" در حوزه آسیای مرکزی تحت پوشش اعتراضات هشدار داد. وی فنگی، وزیر دفاع چین همچنین قول داده است که از تلاش‌های این کشور در راستای "حفاظت از امنیت ملی" حمایت کند.

وی فنگی، وزیر دفاع چین پس از دیدار با قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان در شهر نورسلطان، نسبت به وجود "چشم‌انداز روشن برای آینده" از بابت روابط دوجانبه تحسین کرده و همچنین به موضوع تهدید ناشی از مداخله خارجی پرداخت.

وی خاطر نشان کرد: چین قاطعانه با نیروهای خارجی که عمداً "انقلاب رنگی" را در قزاقستان تحریک می‌کنند، مخالف است و از قزاقستان در زمینه اتخاذ اقدامات مؤثر برای حفاظت از امنیت ملی و ثبات اجتماعی خود حمایت می‌کند.

او تصریح کرد: ما باید مراقب دخالت برخی قدرت‌های بزرگ در آسیای مرکزی و اقدام آنها برای برهم زدن امنیت آسیای مرکزی باشیم.

اگرچه این وزیر جزئیات بیشتری ارائه نکرد اما این اظهارات وی حدود سه ماه پس از رخ دادن اعتراضاتی گسترده در قزاقستان که در ابتدا با انگیزه اعتراض به افزایش قیمت سوخت آغاز شد، مطرح شدند. این اعتراضات که در ابتدا به صورت مسالمت‌آمیز برگزار شدند، در طی چند روز در ماه ژانویه به خشونت کشیده شد. حداقل ۲۲۵ نفر در جریان درگیری با نیروهای امنیتی طی این اعتراضات کشته شدند و هزاران نفر دیگر مجروح و دستگیر شدند.

در پی این ناآرامی‌ها سازمان پیمان امنیت مشترک تحت حمایت روسیه اقدام به ارسال نیروهای صلحبان به این کشور به درخواست توکایف با هدف کمک به فروکش کردن خشونت‌ها کرد. دولت قزاقستان در پاسخ به گلایه‌های معترضان اقدام به اخراج چند تن از مقامات ارشد کرده و وعده اتخاذ اصلاحات سیاسی و اقتصادی را از جمله در زمینه بازیابی قیمت‌های قبلی سوخت را داد.

در آن زمان وانگ یی، وزیر خارجه چین عنوان کرد که "سه نیروی شیطانی افراط‌گری، تروریسم و جدایی‌طلبی" در پشت این اعتراضات بوده‌اند و پیشنهاد حمایت از سوی نیروهای امنیتی پکن را مطرح کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: