کد خبر: ۵۴۳۳۳۴
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۳

سیاره زمین در حال گرمتر شدن است؛ از این رو گونه‌های مختلف جانوری را مجبور می‌کند به مناطق جدید مهاجرت کرده و با سایر موجودات در تعامل باشند.

به گزارش شفاف، نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهند که این پدیده می‌تواند عواقب ناگواری برای سلامتی انسان داشته باشد و احتمال ابتلا به بیماری‌های ویروسی جدید مانند HIV (که از پستانداران اولیه منشا می‌گیرد) و همچنین بیماری‌های همه گیر مانند کووید ۱۹ را افزایش می‌دهد.

محققان پیش‌بینی می‌کنند که تماس‌های بالقوه جدید بین گونه‌های مختلف اساساً طی ۵۰ سال آینده دو برابر می‌شود و خطر جهش سایر ویروس‌ها از حیوانی به حیوان دیگر و در نهایت به انسان را افزایش می‌دهد.

بر اساس پیش بینی‌های گزارش شده از سوی محققان دانشگاه جرج تاون، ویروس‌ها تا سال ۲۰۷۰ در نتیجه مهاجرت ناشی از تغییرات آب و هوایی، حداقل ۱۵،۰۰۰ بار به سمت گونه‌های جانوری جدید منتقل خواهند شد.

کالین کارلسون، محقق ارشد این مطالعه، گفت: ما احتمالاً به خوبی وارد این تغییرات شده‌ایم. ما آن‌ها را به دقت زیر نظر نمی‌گیریم. با ایجاد پاندمی برای همه مشکل ایجاد می‌کنند.

کارلسون در ادامه افزود: مطالعه ما نشان می‌دهد که بدون تردید، تغییرات اقلیمی نقاط بی‌شماری از خطرات مشترک بین انسان و حیوان در آینده را درست در حیاط خلوت ما ایجاد می‌کند.

محققان معتقدند این اتفاق می‌افتد و حتی در بهترین حالت سناریو‌های تغییرات آب و هوایی نیز قابل پیشگیری نیست.

او گفت: ما باید اقداماتی را برای ایجاد زیرساخت‌های بهداشتی برای محافظت از جمعیت حیوانات و انسان‌ها انجام دهیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: