کد خبر: ۵۴۳۴۵۸
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۸

وزیر خارجه اوکراین گفت که کی‌یف در حال بررسی امکان دریافت تضمین‌های امنیتی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل از جمله چین است.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دیمیتری کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین در مصاحبه‌ای با خبرگزاری شینهوا چین اظهار کرد که "تفاهم‌نامه بوداپست در مورد تضمین‌های امنیتی" نتوانسته است امنیت اوکراین را تضمین کند.

کولبا در این مصاحبه تاکید کرد: «هر وقت روسیه نیروهای خود را از اوکراین خارج کند، امنیت در اروپا بهتر خواهد شد.»

وزیر امور خارجه اوکراین به این خبرگزاری گفت: «کی‌یف در حال بررسی امکان دریافت تضمین‌های امنیتی از اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و سایر اعضای اصلی از جمله چین است. ما به چین پیشنهاد می‌کنیم که یکی از تضمین‌کننده‌های امنیت اوکراین شود، این نشانه‌ای از احترام و اعتماد ما نسبت به جمهوری خلق چین است.»

کولبا افزود کی‌یف امیدوار است که پکن از روسیه بخواهد که اعلام آتش‌بس کند تا از تشدید این وضعیت در اوکراین جلوگیری کنند و مانع وقوع فجایع انسانی شوند.

وزیر خارجه اوکراین از حمایت‌های چین درخصوص حاکمیت اوکراین و حمایت‌های چین جهت حل و فصل بحران اوکراین تشکر کرد. وی همچنین از چین خواست تا به حمایت‌های بشردوستانه خود ادامه دهد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در تاریخ ۲۴ فوریه حمله به اوکراین را با هدف "نازی زدایی" و جلوگیری از پیوستن این کشور به ناتو آغاز کرد؛ حمله‌ای که روسیه خود آن را "عملیات ویژه نظامی" نامیده است و باعث شده که غرب واکنش‌های مختلفی نسبت به این مسئله نشان دهد و "شدیدترین تحریم‌ها" را علیه روسیه اعمال کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: