کد خبر: ۵۴۳۵۸۵
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۰

کارشناسان امنیت سایبری معتقدند با کمک مدل سازی حملات سایبری می‌توان از آسیب‌های این نوع جرایم جلوگیری کرد.

مدل سازی حملات سایبری نگاهی شبیه سازی شده از تهدیدات خصمانه علیه یک سیستم کامپیوتری است. مدل‌های حمله سایبری برای شناسایی و شبیه‌سازی حملات علیه محیط‌های امنیتی، با استفاده از تکنیک‌های احتمالی دشمن و مسیرهای حمله ایجاد می شوند. با مدل‌سازی حملات، کارشناسان تاکتیک‌ها و اهداف دشمنان را بهتر درک می‌کنند و می‌توانند برای رفع هرگونه آسیب‌پذیری در محیط قدم بردارند.

هرساله بر تعداد حملات سایبری افزوده می‌شود و متخصصان امنیتی را مجبور می‌کند تا تلاش زیادی را برای حفاظت از دارایی‌های حیاتی خود انجام دهند. بات‌نت‌ها، ویروس‌ها، تروجان‌ها و سایر حملات نرم‌افزاری مخرب، سالانه میلیاردها دلار ضرر برای شرکت‌ها و دولت‌های جهانی به همراه دارند.

با ظهور اشکال جدیدی از بدافزارها و مهاجمان، تیم‌های امنیتی به ابزارهایی نیاز دارند که به آنها امکان می‌دهد حملات احتمالی را پیش‌بینی، آسیب‌پذیری‌ها را شناسایی و مشکلات کشف شده را برطرف کنند. مدل حمله سایبری یکی از موثرترین روش ها برای انجام این کار است.

این رویکرد نه تنها به روشن کردن مشکلات امنیتی موجود در یک محیط کمک می‌کند، بلکه به کارشناسان این امکان را می‌دهد تا ویژگی‌های حملات، روش‌هایی که اجرا می‌شوند، رفتار و اهداف دشمنی که حمله را آغاز می‌کند درک کنند. مدل‌سازی حمله سایبری، نقش مهمی در ارائه دیدگاه ها در مورد چگونگی توقف حملات به شیوه‌ای هماهنگ و مؤثر دارد.

حمله سایبری

جلوگیری از حملات سایبری از طریق مدل سازی

هنگام مدیریت ریسک امنیت سایبری، سازمان‌ها اغلب در مدل‌سازی تهدید، ارزیابی ریسک و مدل‌سازی حمله شرکت می‌کنند. مدل‌سازی تهدید با احتمال وقوع یک رویداد منفی سروکار دارد. ارزیابی ریسک نشان می دهد که چقدر احتمال دارد که این تهدید باعث ضرر شود. مدل‌سازی حمله دقیقاً به نحوه استفاده از آسیب‌پذیری‌ها برای ایجاد این ضرر می‌پردازد. در عمل، مفاهیم مدل‌سازی تهدید و حمله گاهی به جای یکدیگر استفاده می‌شوند و برخی از راه‌حل‌های امنیتی مدرن هر دو عنصر را در یک پیاده‌سازی واحد ترکیب می‌کنند.

در دنیای امنیت سایبری، محافظت موثر در برابر حملات بدون درک آسیب‌پذیری‌ها بسیار دشوار است. با مدل‌سازی حملات، کارشناسان متوجه حضور و شدت آسیب‌پذیری‌هایی می‌شوند که ممکن است در غیر این صورت شناسایی نشده باشند.

شبیه سازی حملات سایبری در یک محیط کنترل شده یکی از موثرترین پیاده سازی های مدل سازی حملات است. ابزارهای شبیه‌سازی حمله سایبری، مانند پلتفرم‌های شبیه‌سازی نفوذ و حمله، به سازمان‌ها اجازه می‌دهند تا تکنیک‌ها و تاکتیک‌های دشمنان را در بردارهای احتمالی حمله سایبری تقلید کنند. با شبیه سازی رفتار دشمن در سراسر زنجیره حمله، کارشناسان می توانند طرز فکر مهاجمان را پیش بینی و آسیب پذیری های دقیق موجود در یک محیط امنیتی را مشخص کنند.

هکر

بسیاری از راه‌حل‌هایی که مدل‌سازی حملات سایبری را در بر می‌گیرند، پس از شناسایی آسیب‌پذیری‌ها، راهنمایی‌های اصلاحی اولویت‌دار را ارائه می‌کنند. با راه اندازی حملات شبیه سازی شده، کشف شکاف های امنیتی و سپس ارائه توصیه های رتبه بندی شده، این ابزارها می توانند به سازمان ها کمک کنند تا یک قدم جلوتر از مهاجمان قدم بردارند.

انتقال امنیت سازمانی از یک وضعیت صرفا واکنشی به وضعیتی که به طور تهاجمی (و اغلب به طور مداوم) آسیب پذیری ها را بر اساس حملات شناخته شده بررسی می کند، ویژگی بارز این رویکرد است. با درگیر شدن در مدل سازی حمله، می توان بینش عمیق تری نسبت به آسیب پذیری یک محیط امنیتی به دست آورد و رفتار و اهداف دشمنان را درک کرد. در نهایت، پس از آن می‌توان از حملات سایبری جلوگیری یا حملات دریافتی را به روشی دقیق برنامه‌ریزی‌ شده مدیریت کرد.

نتیجه استفاده از مدل سازی حملات سایبری

پیچیدگی تهدیدات مداوم پیشرفته و پیچیدگی فزاینده مدیریت امنیت ابری، کارشناسان را با چالش مهمی روبرو کرده است. مدل‌سازی حملات سایبری یکی از مؤثرترین روش‌ها برای شناسایی و رفع آسیب‌پذیری‌ها است. با الگوبرداری از رفتار مهاجم، کارشناسان می توانند به درک عمیق تری از تاکتیک ها و اهداف خود برسند. با پیش بینی طرز فکر مهاجم در یک محیط کنترل‌شده، می‌توان نگاه عمیق‌تری در مورد چگونگی احتمال وقوع حملات به دست آورد، سپس اقدامات لازم را برای جلوگیری از حملات یا محدود کردن هرگونه آسیب ناشی از اجرای آنها انجام داد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: