کد خبر: ۵۴۳۷۶۱
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۷

لغو متوالی مسابقات بین‌المللی فوتسال در آسیا، این شائبه را به ذهن متبادر می‌کند که ممکن است جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۲ نیز لغو یا به زمان دیگری موکول شود.

به گزارش شفاف، شیوع ویروس کرونا در جهان در آغاز سال 2020 بسیاری از رویدادهای ورزشی را در سراسر جهان لغو کرد یا به تأخیر انداخت. فوتسال هم از این قاعده مستثنی نبود و تورنمنت‌های این رشته نیز با شیوع کووید 19 به زمان دیگری موکول شد.

با گذشت زمان مشخص شد که کرونا تنها بهانه‌ای برای لغو مسابقات فوتسال در قاره کهن بوده است. ابتدا قرار بود جام ملت‌های آسیا 2020 در اسفند 1398 آغاز شود که AFC از تعویق رقابت‌ها خبر داد. سپس مرداد 1399 به‌عنوان تاریخ جدید جام ملت‌های آسیا انتخاب شد که این زمان تغییر کرد و به آبان همان سال انتقال یافت. آذر 99 و فروردین 1400، تاریخ‌های بعدی اعلام شده برای برگزاری جام ملت‌های آسیا بود؛ تا اینکه AFC در دی سال 99 اعلام کرد که این تورنمنت برگزار نمی‌شود.

جام باشگاه‌های آسیا نیز از عجز AFC در برگزاری مسابقات فوتسال در امان نمانده است. این رقابت‌ها در سال‌های 2020، 2021 و 2022 لغو شد تا باشگاه‌های کشورمان، فرصت افتخارآفرینی مجدد در قاره آسیا را نداشته باشند. اوج ضعف کنفدراسیون فوتبال آسیا در برگزاری این بازی‌ها، به سال 2022 مربوط می‌شود که «انصراف کشور امارات از میزبانی» به‌عنوان تنها دلیل لغو بازی‌ها ذکر شده است.

پس از انصراف امارات، باشگاه گیتی‌پسند ایران پیشنهاد میزبانی مسابقات را ارائه کرد که بدون توجه به این پیشنهاد، کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی AFC تصمیم به لغو جام باشگاه‌های آسیا گرفت که با موافقت کمیته اجرایی کنفدراسیون روبه‌رو شد.

نگاهی به تورنمنت‌های فوتسال قاره‌ای در سایر قاره‌ها نشان می‌دهد تنها آسیا با مشکل برگزاری بازی‌ها مواجه بوده است. قاره اروپا سال 2020 به دلیل شیوع کرونا تصمیم گرفت مراحل پایانی لیگ قهرمانان فوتسال اروپا را شش ماه عقب بیندازد و بازی‌های نیمه‌نهایی و فینال در بارسلونا، پشت درهای بسته برگزار شد. یوفا همچنین تاکنون دو دوره جام ملت‌های فوتسال اروپا را پس از شیوع کرونا برگزار کرده است.

کنمبُل (کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی) نیز مشکلی برای برگزاری جام ملت‌های آمریکای جنوبی 2022 نداشت و حتی مسابقات باشگاهی این قاره در سال 2021 برگزار شد. با این حال مرحله مقدماتی جام ملت‌های آسیا 2022، تنها بازی‌های فوتسال قاره کهن بوده که AFC از عهده برگزاری آن برآمده است.

مهدی تاج، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال اکنون به‌عنوان رئیس کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی AFC فعالیت می‌کند و علی تارقلی‌زاده، ریاست دپارتمان فوتسال کنفدراسیون فوتبال آسیا را بر عهده دارد. با توجه به روالی که نهادهای تحت ریاست این دو مدیر ایرانی در پیش گرفته‌اند، بعید نیست که جام ملت‌های آسیا در سال 2022 نیز به تعویق بیفتد یا لغو شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: