کد خبر: ۵۴۳۷۹۹
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۶
معاون وزیر بهداشت مطرح کرد

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: رشته مامایی، ارتباط عمیقی با سلامت مادر و نوزاد، مبحث فرزندآوری و خدمات نظام شبکه دارد که باید هر روز بیشتر از دیروز رشد و ترقی پیدا کند.

به گزارش شفاف و بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، دکتر سعید کریمی، در آیین گرامیداشت روز جهانی مامایی، ضمن تبریک روز ماما به تمام ماماهای تلاشگر و خدوم کشورمان و گرامیداشت یاد شهدای مدافع سلامت، گفت: کمتر کسی است که با خدمات ارزشمند ماماها آشنا نباشد، زیرا هر انسانی در لحظه تولد فرزندانش به نوعی با خدمات ماما روبرو شده و ارزش این خدمت عالی را لمس کرده است.

وی افزود: کادر بهداشت و درمان کشور از جمله ماماها در ایام همه گیری کرونا، از خدمت خالصانه دست نکشیدند و توفیق نسبی امروز ما در زمینه کنترل کرونا، حاصل تلاش همه افراد جامعه و در خط مقدم، کادر بهداشت و درمان است. اما اگر امروز تعداد فوتی‌های ما تک رقمی شده و روند ابتلا کاهش یافته، به این معنی نیست که این آمار همیشه ثابت می ماند، بلکه باید همواره مراقب باشیم. زیرا همین امروز، آمار ابتلاها و فوتی های چند کشور دیگر که خود را توسعه یافته قلمداد می کردند، روند صعودی داشته و میزان فوت چند صد نفری داشتند. لذا نباید غفلت کنیم و ممکن است با یک غفلت، دوباره گرفتار جهش های ویروس شویم.

وی گفت: روی بنر مراسم نوشته شده ۱۰۰ سال تعالی مامایی؛ این ۱۰۰ سال درواقع از اولین دوره ای که مامایی به صورت رسمی آموزش داده شده، محاسبه شده است و چنانچه طب ایرانی را درنظر بگیریم، حرفه مامایی در کشورمان سابقه هزاران ساله دارد و تعالی ۱۰۰ ساله فقط بخش کوچکی از این سبقه را در برمی گیرد.

کریمی در ادامه تصریح کرد: ماماها گروهی بسیار سختکوش، زحمتکش و همیشه حاضر در صحنه خدمت، هستند. زیرا تولد هر نوزاد از قبل اطلاع داده نمی شود و زمان و مکان خاصی نیز ندارد، آنها بدون اهمیت دادن به مشکلات موجود، با عشق کار می کنند و این موضوع مسئولیت و بار ما را سنگین تر می کند تا بتوانیم زحمات آنها را جبران کنیم.

وی گفت: رشته مامایی، ارتباط عمیقی با سلامت مادر و نوزاد، مبحث فرزندآوری و خدمات نظام شبکه دارد که باید هر روز بیشتر از دیروز رشد و ترقی پیدا کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: