کد خبر: ۵۴۳۸۴۲
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۵

ماجرای اعتیادزا بودن مُسکن "پوردو فارما" و رسوایی شرکت سازنده آن یکی از پرونده‌های جنجالی چند سال اخیر است که مستند آن امشب از تلویزیون پخش می‌شود.

به گزارش شفاف، مجموعه مستند «ضد» تولید جدید شبکه مستند سیماست که به پشت پرده بسیاری از صنایع و سوژه‌های روز دنیا به ویژه در غرب می‌پردازد. جدیدترین قسمت از این مجموعه، ناگفته‌هایی از بازار انحصاری صنعت داروسازی است که دوشنبه 19 اردیبهشت ماه از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

محسن کریمیان کارگردان این مجموعه با اشاره به سوژه این قسمت گفت: ماجرای اعتیادزا بودن مُسکن "پوردو فارما" و رسوایی شرکت سازنده آن یکی از پرونده‌های جنجالی چند سال اخیر در ایالات متحده است که رسانه‌های این کشور به نقد جدی آن پرداختند. "پوردو فارما" مُسکنی است که عوارض مصرف آن موجب اعتیاد دائمی میلیون‌ها نفر به مواد مخدر شده و بحرانی دائمی را رقم زده است.

به گزارش شفاف، مالکان پوردو فارما متهم شده‌اند همانند چند ابرگروه داروسازی دیگر با وجود آگاهی از اثرات اعتیادآور مسکن‌های قوی همانند اکسی‌کدان، به پزشکان توصیه کرده‌ در نسخه‌های خود بدون نگرانی، آن را تجویز کنند و حتی در مواردی بالابردن دوز تجویز را مجاز دانسته در حالی که طبق مدارک به دست آمده، «ریچارد سکلر» رئیس این گروه داروسازی از پیامدهای مخرب آن آگاه بوده است.

با توجه به عواقب مصرف این دارو، شرکت «پوردو فارما» از سوی دولت‌های ایالتی در آمریکا و هزاران شاکی خصوصی متهم به نادیده گرفتن خطرات مصرف داروی اعتیادآور اکسی‌کانتن و تبلیغات گسترده برای فروش بیشتر آن شده و در شکل‌گیری بحران اخیر مواد مخدر، در مرگ نزدیک به 200 هزار معتاد در سه سال گذشته، نقش داشته است.

همچنین طبق گزارش رسانه‌های آمریکایی از جمله نیویورک تایمز، یک نسخه از گزارش محرمانه وزارت دادگستری این کشور نشان می‌دهد که دادستان‌های فدرال در تحقیق از «پوردو فارما» دریافتند که این شرکت در سال‌های اول پس از معرفی این مسکن قوی در سال 1996، از سوءاستفاده قابل توجه نسبت به آن اطلاع داشته و اطلاعات مربوطه را پنهان کرده است.

 «ضد» تازه‌ترین محصول مرکز مستند سوره و شبکه مستند سیماست؛ سری دوم این مجموعه در 20 قسمت تولید شده است و به موضوعاتی مانند پشت پرده تولید انبوه مواد غذایی، اثرات زیان بار مواد شیمیایی، نقد سیاست‌های غلط آموزشی، نفوذ گسترده شتاب‌زدگی و نفوذ فضای مجازی در زندگی کودکان و بزرگسالان پرداخته است.

این مستند به تهیه‌کنندگی و کارگردانی محسن کریمیان و با پژوهش و نویسندگی علی نیکجو و تدوین علیرضا حسنی، دوشنبه‌ها ساعت 21 از شبکه مستند سیما پخش خواهد شد و تکرار آن روز بعد ساعت 10 و پنجشنبه‌ها ساعت 19 خواهد بود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: