کد خبر: ۵۴۳۸۴۹
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۷

در پی انتقاد ناشران از عرضه و فروش فایل‌های پی‌دی اف و صوتی کتاب‌هایشان در غرفه‌های اپ «با سلام»، این پلتفرم کتاب‌ها را حذف کرد.

به گزارش شفاف،‌ در پی اعتراض ناشران به عرضه فایل‌های پی‌دی اف و صوتی کتاب‌ها در اپلیکیشن «با سلام»، این پلتفرم کتاب‌های صوتی و پی‌دی اف ناشران را از صفحه خود حذف کرد.

در سال‌های اخیر پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌های متعدد گاه از سر ناآگاهی و گاه سودجویی به عرضه کتاب‌های قاچاق‌،‌ کتاب‌سازی‌ها و فایل‌های پی‌دی اف و صوتی ناشران پرداخته‌اند‌، بررسی‌ها نشان می‌دهد که با توجه به اینکه فروشندگان این محصولات از شبکه اصلی نشر نیستند و در بازار زیرزمینی تغذیه می‌شوند،‌ تخفیف‌های وسوسه‌کننده و نامتعارف 50 درصد به بالا را به عنوان عاملی برای جذف مخاطب در نظر می‌‌گیرند.

این اتفاق به گونه‌ای است که بنا به گفته هومان حسن‌پور رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در دو سال گذشته بیشترین فروش کتاب(حدود 80 درصد) در پلتفرم‌های مجازی متعلق به کتاب‌سازها بوده است.

از سوی دیگر به نظر می‌رسد که فرهنگ‌سازی برای مخاطبان و شبکه‌های عرضه و توزیع کالا در زمینه استفاده از کتاب‌های اصلی و مقابله با نسخه قاچاق و فیک کتاب‌های ناشران که سود بسیاری را روانه جیب سودجویان می‌کند،‌ حلقه مفقوده‌ای است که هم در میان صنف ناشران و هم در میان مسئولان فرهنگی کشور فراموش شده است،‌ در گزارشی که پیش‌تر منتشر شد،‌ به موضوع انتقاد ناشران از عرضه کتاب‌های پی‌دی اف و صوتی در پلتفرم «با سلام» پرداخت. 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: