کد خبر: ۵۴۳۸۵۰
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۷

روستای پالنگان واقع در میراث جهانی اورامانات / هورامان، به مناسبت عید سعید فطر میزبان جشن بزرگ رمضان بود که در دل خود دف‌نوازی و تنبورنوازیِ گروه‌های مختلف را داشت.

به گزارش شفاف، جشن بزرگ رمضان روز چهارشنبه 14 اردیبهشت 1401 در روستای پالنگان و به مناسبت عید سعید فطر برگزار شد. پالنگان، روستایی تاریخی با بافتی پلکانی و از توابع بخش مرکزی شهرستان کامیاران در استان کردستان است. قدمت این روستا به پیش از اسلام برمی‌گردد. پالنگان یکی از بخش‌های میراث جهانی هورامان است.

موسیقی ,

پالنگان در این روز میزبان جمعی از مدیران، مفاخر، روحانیون و علمای منطقه کردستان بود. همچنین این جشن با حضور گروه‌های برتر موسیقی کردستان و کرمانشاه و با اجرای گروه‌های دف نوازی و تنبور نوازی همراه بود.


موسیقی ,

حجت‌الله ایوبی دبیرکل کمیسیون یونسکو در ایران، اسماعیل زارعی‌کوشا استاندار کردستان، نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی، مردم کردستان و گردشگران سایر استان‌های کشور به مناسبت عید فطر در روستای جهانی پالنگان برگزار شد.


موسیقی ,

در این مراسم 500 دف‌نواز کردستانی به صورت همزمان اجرا داشتند. همچنین اجرای گروه 50 نفره تنبورنوازان و اجرای شمشال در کنار دیگر برنامه‌های متنوع در پالنگان بود.


موسیقی ,

سال گذشته(1400) و در چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو (UNESCO) پرونده منظر فرهنگی اورامانات/ هورامان بررسی و با تصویب اعضای کمیته، اورامات/ هورامان به عنوان بیست و ششمین میراث فرهنگی ملموس ایران در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد.


موسیقی ,

 

هورامان یا اورامان نام منطقه‌ای تاریخی با بافت پلکانی و آداب و رسوم بسیار خاص است که بخش‌هایی از شهرستان‌های سروآباد، سنندج و کامیاران در استان کردستان و شهرستان‌های روانسر، پاوه، جوانرود و ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه را شامل می‌شود. بخش اصلی منظر فرهنگی هورامان/ اورامانات شامل دره‌های ژاوه رود، اورامان تخت، لهون است.


موسیقی ,

حدود  700 روستا در منطقه اورامانات / هورامان قرار دارد. در سال 1399 ارزیابی میدانی منظر فرهنگی اورامانات / هورامان توسط یک ارزیاب ایکوموس جهانی انجام شده است.


موسیقی ,

موسیقی ,

منطقه‌ هورامان دارای قدمت تاریخی با پیشینه‌ای کهن فرهنگی، آداب و رسوم و نمادهای فرهنگی ویژه‌ای است که هر کدام از این نمادها روشنگر گوشه‌هایی از زوایای فرهنگ غنی و پربار این منطقه را نمایان می‌کند. پیشینه‌ سکونت در این منطقه به پیش از تاریخ بر می‌گردد که کشف قباله‌های هورامان وجود حاکمیت آشوریان، مادها، هخامنشیان و یونانیان را تأیید کرده است.


موسیقی ,

منطقه هورامان / اورامانات منطقه‌ای فرهنگی در غرب کشور بین دو استان کردستان و کرمانشاه واقع شده که دارای کوه‌های سربه فلک کشیده و رودهای خروشان است. وجود این عوامل طبیعی دره‌هایی را شکل داده که ساکنان هورامان/ اورامانات، هزاران سال در تعامل  با طبیعت زندگی کرده و این تعامل را می‌توان در باغ های پلکانی، معماری پلکانی زندگی هوار نشینی(کوچ گاه‌های موقت)، جشن‌ها و آیین‌های اصیل، صنایع‌دستی منحصر بفرد منطقه و... مشاهده کرد.


موسیقی , موسیقی , موسیقی , موسیقی , موسیقی , موسیقی , موسیقی , موسیقی , موسیقی , موسیقی ,

 

 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: