کد خبر: ۵۴۴۶۰۳
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۸

رئیس میراث فرهنگی نایین با اشاره به اینکه سازه بتنی در بافت تاریخی نارین قلعه دارای مجوز از میراث فرهنگی اصفهان است، گفت: تصویر منتشر شده در فضای مجازی غلط‌انداز بوده و در آن سعی شده تا طوری نمایش داده شود که گویی ساخت‌وساز در حریم‌ اثر بوده است.

به گزارش شفاف، چندی پیش تصویری مبنی بر انجام ساخت‌وساز بتنی در عمق بافت تاریخی شهرستان نایین در 130 کیلومتری شرق مرکز اصفهان و حریم" نارین قلعه" در فضای مجازی منتشر و میان کاربران شبکه‌های مجازی دست به دست شد و تجاوز به حریم این اثر تاریخی را فاجعه‌بار و تأسف‌برانگیز عنوان کرده بود.

در همین راستا و به منظور تنویر ابعاد مختلف ماجرا و صحت و سقم ساخت‌وساز و تجاوز به حریم نارین قلعه، محمود مدنیان رئیس میراث فرهنگی شهرستان نایین در گفت و گویی توضیحاتی را ارائه کرد. 

وی با بیان این مطلب که بنایی که در حال حاضر موضوع بحث بوده و در واقع در حال ساخت‌وساز است، خانه‌ای قدیمی و متروکه بوده که حدود 40 سال گذشته ابتدا فرسوده و متعاقباً تخریب شده بود، گفت: با توجه به اینکه این بنا کاملاً شخصی بوده است مالک مربوطه با تقاضای تغییر کاربری و با هدف ایجاد یک واحد بوم‌گردی به اداره کل میراث فرهنگی نایین مراجعه می‌کند.

رئیس میراث فرهنگی نایین با اشاره به این موضوع که قلعه نارین به شماره 4177 در مهرماه سال 80 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است و بنابر مقررات و موازین قانونی لازم الاجرا هرگونه تجاوز به حریم تعیین شده برای آن اثر، جرم بوده و پیگرد قانونی نیز دارد و به منظور حفظ و حراست از عرصه و حریم آن ساخت‌وساز در مجاورت این اثر تابع تشریفات خاصی است، بیان کرد: تقاضای مالک و طرح مدنظر به جهت بررسی ابعاد مختلف آن و انجام ارزیابی‌های لازم مطابق موازین قانونی توسط کارشناسان امر در شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان مطرح شد.

مدنیان ادامه داد: در نهایت و بعد از طرح موضوع و سنجش ابعاد مختلف طرح و انجام بررسی‌های کارشناسانه لازم مجوز ساخت بنا توسط معاونت میراث فرهنگی استان اصفهان با قید 14 بند قانونی صادر شد و مقرر شد مالک تمامی این شروط چهارده گانه را به صورت کامل در عملیات عمرانی ساخت‌وساز لحاظ و اجرا کند.

این مقام مسئول در ادامه صحبت‌های توضیح داد: بر اساس طرح مورد موافقت، باید به گونه‌ای عمل شود که در نهایت و بعد از اتمام عملیات ساخت‌وساز از لحاظ معماری، ارتفاع نماها و رعایت دید منظر، کلیه موارد و مراتب کاملاً منطبق با الگوی کلی سایر بناهای اولیه و خانه‌های تاریخی نایین باشد.

وی همچنین تصریح کرد: بنابراین این طرح در زمینی به فاصله 54 متر از حریم نارین قلعه و با الگوگیری از ساخته اولیه و طرح معماری گودال باغچه و حیاط مرکزی و با رعایت ارتفاع حداکثر حدود 4/5 متر که حتی از ارتفاع بنای قدیمی و اصلی نیز پایین‌تر است احداث و اجرا می‌شود.

رئیس میراث فرهنگی نایین با بیان اینکه اصولاً و قاعدتاً ساخت‌وسازها در بافت تاریخی باید با رعایت اصول مهندسی و ضمن اخذ مجوز از سازمان نظام مهندسی و اداره میراث فرهنگی انجام بگیرد، اظهار کرد: با توجه به کاربری بوم‌گردی سازه مورد نظر و عمومی بودن آن، اسکلت سازه و فندانسیون اصلی به صورت بتنی و با رعایت حداکثری شرایط ایمن و مطمئن در حال ساخت است و با توجه به اینکه مقرر شده تا در فرمول ظاهری بنای جدید مشابه بدنه‌های بافت قدیمی از مصالحی همچون کاه‌گل و آجر استفاده شود، اساساً اسکلت بتنی آن به هیچ وجه در سازه نهایی نمایش و نمودی نخواهد داشت.

مدنیان با تأکید بر این مطلب که بنای در حال احداث هیچ‌گونه دخل و تصرفی در حریم و عرصه نارین قلعه نداشته و سازه در فاصله 54 متری از حریم این اثر در حال ساخت است، عنوان کرد: تصویر منتشر شده در فضای مجازی به صورت غلط‌انداز و با اهداف مغرضانه بوده و در آن سعی شده تا طوری نمایش داده شود که گویی این خانه جدید در حریم‌ این اثر ثبت ملی در حال احداث است در حالی که این موضوع خلاف واقع است‌.

آثار باستانی | آثار تاریخی , وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ,

مطابق با صحبت‌های این مقام مسئول، متأسفانه بخش عمده‌ای از بافت تاریخی شهرستان نایین در سایه عدم توجه لازم و برخی سوء مدیریت‌ها حدود 60 سال است که در معرض تخریب و تهدید قرار گرفته و عملاً به صورت رها شده باقی مانده است که به همین علت بسیاری از خانه‌های قدیمی موجود در این بافت دستخوش اضمحلال کامل قرار گرفته و یا در شرف نابودی است.

وی ادامه داد: با توجه به این‌ امر و به منظور احیای بافت ارزشمند تاریخی این شهرستان ضمن انجام برنامه‌ریزی‌های لازم، تدابیری اندیشیده شده تا خانه‌های باقی‌مانده در این بافت احیا و مرمت شوند و همچنین خانه و بناهای تخریب شده نیز با رعایت اصول مهندسی و مطابق با معماری اصیل و قدیمی خانه‌های نایین بازسازی شود.

رئیس میراث فرهنگی نایین همچنین در پایان گفته‌های خود خاطرنشان کرد: به منظور تحقق این مهم که در نهایت موجب توسعه و رونق گردشگری و انتفاع جامعه محلی در این منطقه خواهد شد، در طول دو سال گذشته حداقل 6 واحد بوم‌گردی با رعایت اصول مربوطه به بهره‌برداری رسیده و هم‌اکنون شش مورد دیگر نیز در حال طی مراحل ساخت و احداث است.

گفتنی است " نارین قلعه " بنای خشتی مخروبه‌ای در شهر تاریخی نایین در شرق استان اصفهان که برخی قدمت آن را به دوره پارتیان و یا ساسانیان تخمین می‌زنند. گفته می‌شود این بنای تاریخی در اصل آتشکده بوده و یا اینکه کاربری نظامی و اداری در دوره خود داشته است.

لازم به ذکر است شهرستان نایین 23 هتل، اقامتگاه سنتی، خانه مسافر، مهمان‌پذیر و بوم‌گردی با ظرفیت اقامت 606 نفر با 92 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی دارد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: