کد خبر: ۵۴۵۴۷۰
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۷

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی جزئیات حذف کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری‌‌ها را تشریح کرد.

به گزارش شفاف، اقبال شاکری در گفت و گویی درباره حذف کمیسیون‌ ماده 100 قانون شهرداری‌ها اظهار کرد: پیگیری‌ اصلاح قانون ماده 100 قانون شهرداری‌ها که به کمیسیون ماده 100 مشهور است، از زمانی که آقای رئیسی ریاست قوه قضائیه را بر عهده داشت، آغاز شد.

وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی با ارائه طرحی درباره این ماده قانونی، جلسات متعددی با دستگاه‌های مختلف برگزار و اصلاحاتی در آن ایجاد کرد؛ قانون اصلاح شده از کمیسیون مربوطه خارج شده و اکنون در نوبت ورود به صحن مجلس قرار دارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امیدواریم این طرح طی یک تا 2 ماه آینده وارد صحن و جزئیات آن بررسی شود، تصریح کرد: در راستای اصلاح این قانون، کمیسیون‌های مندرج در ماده 100 حذف می‌شود چراکه اساساً چیزی به اسم تخلف که بخواهد به کمیسیون ماده 100 ارجاع داده شود، وجود نخواهد داشت.

وی افزود: هرگونه تخلف باید در همان مراحل اولیه برطرف شود و افرادی که در این زمینه کوتاهی کنند با آنها برخورد می‌شود ضمن اینکه ملک ساخته شده برای مالک هیچ سودی نخواهد داشت زیرا امکان انجام هیچگونه امور اداری درباره آن وجود ندارد بنابراین جز تخریب یا اصلاح آن راه دیگری ندارد؛ در واقع اگر کسی ساختمانی را با تخلف بسازد نه امکان اجاره، فروش یا تغییرکاربری خواهد داشت و نه می‌تواند برای آن پایان کار اخذ کند، بنابراین ملک ساخته شده روی دستش باقی می‌ماند.

شاکری گفت: فلسفه ایجاد کمیسیون ماده 100 این بود که درباره تخلف شکل گرفته تصمیم‌گیری شود و بسیاری از افراد مرتکب تخلف می‌شدند و عوامل درگیر تخلف نیز در اکثر مواقع چشم خود را به روی تخلف می‌بستند! با تصویب نهایی اصلاح قانون ماده 100 و تأیید شورای نگهبان چیزی به اسم کمیسیون ماده 100 نخواهیم داشت و هر نقشه‌ای که سازمان نظام مهندسی تأیید می‌کند باید تا پایان کار همان را اجرا کند.

وی خاطرنشان کرد: با اصلاح این قانون می‌توان امیدوار بود که تخلفات حوزه ساخت و ساز به حداقل ممکن برسد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: