کد خبر: ۵۴۵۵۴۸
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۹

مجمع فدراسیون فوتبال از ساعت ۹ صبح امروز (سه‌شنبه) در هتل المپیک تهران آغاز شد.

به گزارش شفاف ۲۸ بهمن ۱۴۰۰ با تصمیم اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال، «شهاب‌الدین عزیزی خادم» به صورت موقت از ریاست فدراسیون برکنار شد. در آن زمان اعلام شد که مجمع فدراسیون فوتبال باید درباره برکناری دائمی عزیزی خادم تصمیم‌گیری کند ولی در آستانه برگزاری مجمع، کمیته اخلاق فدراسیون حکم به برکناری و محرومیت دوساله او داد و حتی به عزیزی خادم اجازه نداد که در مجمع فدراسیون نیز شرکت کند.

البته عزیزی خادم اعلام کرده که قصد دارد در مجمع شرکت کند و اگر کسی جلوی او را بگیرد، تخلف کرده است.

مجمع با حضور ۷۸ نفر از اعضا رسمیت پیدا کرد و آغاز شد. نمایندگان کنفدراسیون فوتبال آسیا و فدراسیون بین‌المللی فوتبال هم در این مجمع حضور دارند. وزیر ورزش و جوانان در مجمع شرکت نکرده ولی «سید محمد پولادگر» معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزیر در جلسه حضور دارد.

در ابتدای نشست، برای درگذشتگان جامعه فوتبال یک دقیقه سکوت اعلام شد. سپس دستور جلسه‌ای که از پیش اعلام شده بود، به تصویب اعضای مجمع رسید.

یکی از نکات مهم در دستور جلسه، مربوط به بند ۱۴.۱ بود. بر اساس این بند، ‌قرار است اعضای مجمع درباره برکناری عزیزی خادم تصمیم‌گیری کنند. «احسان اصولی» سخنگوی فدراسیون فوتبال، پیش از آغاز مجمع به خبرنگاران گفت که این موضوع از دستور جلسه خارج شده است اما در برگه‌ای که در اختیار اعضا قرار گرفت، همچنان این بند وجود دارد. اعضای مجمع تصمیم گرفتند که این موضوع از دستور کار جلسه خارج شود.

کامرانی‌فر: تاریخ پیشنهادی ما برای انتخابات دهم شهریور است

حسن کامرانی‌فر دبیرکل فدارسیون فوتبال در شروع مجمع اظهار داشت: امروز یک روز سرنوشت‌ساز برای فوتبال کشورمان است. همه نگاه می‌کنند، ببینند چه تصمیمی در خصوص فوتبال گرفته می‌شود. من با صراحت می‌گویم که باید بهترین تصمیم را بگیریم. باید درک درستی از فوتبال را به مردم ایران نشان دهیم. آن‌ها منتظر تصمیمات ما هستند. اعضای هیات رییسه را از دستور جلسه مطلع ساختیم و با توجه با اتفاقاتی که افتاده، من می‌خواهم واقعیت را بگویم. من می‌خواهم اطلاعات دقیق بدهم. 

وی ادامه داد: می‌خواستم همه بیایند و دفاع کنند اما بعد از دستور جلسه جدید، فضای جدیدی در فوتبال به وجود آمد. ما دوست داشتیم فرصت دفاع را بدهیم اما بر اساس اساسنامه نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم. برای اینکه به فوتبال ایران و حیثیت آن لطمه وارد نشود، باید بهترین کار را انجام دهیم. من به عنوان دبیر کل تلاش کردم که فوتبال حفظ شود. این اطمینان را به شما می‌دهیم فوتبال ایران دچار مشکل نخواهد شد. 

کامرانی‌فر افزود: دغدغه اول این است که اگر فکر می‌کنید فدراسیون تعلیق یا جریمه نمی‌شود، اشتباه می‌کنید. اگر اتفاقی در فدراسیون افتاده و منجر شده ارکان قضایی دو رای صادر کنند، من هیچ نقشی نداشتم. با آرای صادره از کمیته اخلاق و استیناف دعوت کردم و این موضوع بر اساس اساسنامه بوده است. بعد از اینکه استیناف تایید کرد این موضوع را با فیفا و ای اف سی در میان گذاشتیم.

دبیر کل فدارسیون فوتبال عنوان کرد: سوال من از فیفا این بود، شخصی که کمیته اخلاق او را محروم کرده، می‌تواند در مجمع حضور داشته باشد که به صراحت گفتند نه. هر کسی طبق آرای قضایی حضور ندارد شرایط سمت گرفتن را از دست داده است. کسی بخواهد در مجمع باشد باید سمت داشته باشد.

وی ادامه داد: باید یادآوری کنم. همین اساسنامه این موضوع را اعلام کرده است. ما امکان حضور فرد محروم شده را نداریم. شاید این موضوع علی رغم میل باطنی من باشد اما مجبور هستیم. افراد مجمع، شما باید در مورد فوتبال تصمیم بگیرید. طبق قانون فیفا امکان ریاست از یک شخص سلب شده و نمی‌توانیم فرصتی به او بدهیم. آن شخص هر جا هست برایش آرزوی موفقیت می‌کنیم. هر شخصی بوده، خدماتی هم داشته است. امسال سال به شدت مهمی است. همه اتفاقاتی که در این مدت افتاده دچار ابهاماتی شده است. نیاز به مجموعه‌ای داریم تا فوتبال را به صورت قدرتمند پیش ببریم. سال بسیار مهمی پیش روی فوتبالمان است.

کامرانی‌فر تصریح کرد: بند چهارده را از دستور جلسه خارج می‌کنیم و همینجا اعلام می‌کنم کمتر از سه ماه طبق تایید فیفا و ای‌اف‌سی کارهای برخی افراد که حضور ندارند را انجام می دهیم. تاریخ پیشنهادی ما برای انتخابات دهم شهریور است. 

کامرانی‌فر افزود:‌ جیانی اینفانتینو رییس فیفا گفت تنها کشوری که در عرض دو سال چهار رییس فدراسیون عوض کرده که این موضوع اصلا مورد تایید ما نیست. باید فدراسیون را به ثبات برسانیم. مسائل مالی دغدغه همه ما است اما درخواست ما این است که در مجمع عمومی بعدی دوباره این فرصت را به فدراسیون بدهید که صورت‌های مالی خود را ارائه بدهد.

وی ادامه داد: ۸ شهریور مجمع انتخاباتی برای انتخاب ریاست فدراسیون و نواب رییس در پیش داریم. مجمع باید توسط اعضای هیات رییسه تایید و اعلام شود. امکان دارد مثل گذشته جلسات هیات رییسه به رسمیت نرسد و بهتر است مجمع بعدی را همینجا تصویب کنیم. شاید جلسات هیات رییسه به حد نصاب نرسد.

ماجدی: حق فوتبال ایران را از کانادا خواهیم گرفت

میرشاد ماجدی سرپرست فدراسیون فوتبال نیز در جریان این مجمع گفت: از  نمایندگان فیفا، کنفدراسیون آسیا و اعضای هیات رییسه تشکر می‌کنم.  در ابتدای صحبتم حادثه متروپل و فوت شماری از هموطنان را به مردم عزیز آبادان تسلیت می‌گویم.  امروز در یکی از حساس‌ترین مقاطع تاریخی و بی‌سابقه ترین شرایط فدراسیون قرار داریم و در این زمینه باید تصمیم‌گیری درستی بگیریم.

وی ادامه داد: شرایط خاص فوتبال ایران در آستانه جام جهانی، مسوولیت ما را چند برابر خواهد کرد. مردم در بازی استقلال شور و اشتیاق زیادی داشتند. حتی در جام حذفی هم با وجود اینکه ۲ تیم غیر تهرانی بودند هواداران زیادی به ورزشگاه آزادی آمدند و این نشان از اشتیاق مردم به فوتبال دارد. استقبال مردم از فوتبال موجب حیرت نمایندگان فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا شد.

سرپرست فدراسیون فوتبال را هم عنوان کرد: خیلی از تیم‌های برگ دنیا نتوانستند به جام جهانی برسند اما با حمایت شما و با وجود همه تحریم‌ها و مشکلات موفق به حضور در بزرگترین جشنواره فوتبال جهان شدیم.

ماجدی با اشاره به شرایط سخت فدراسیون فوتبال گفت: از زمانی که مسوولیت سرپرستی به من واگذار شده تمام تلاشم در راستای ایجاد برنامه مستمر در فوتبال بود و  فدراسیون را در شرایطی تحویل گرفتیم که مبلغ به شدت پایینی در حساب ما بود. با این وجود اعزام ها زیادی داشتیم و حقوق مربیان نیز به موقع پرداخت شد. برخی از تسویه حساب‌ها در آخرین ساعات سال ۱۴۰۰ شکل گرفت.

وی ادامه داد: تیم المپیک ما به اردوی بسیار خوبی در کشور عراق اعزام شده  است و از آنجا به ازبکستان اعزم می‌شود. تلاش کردیم یک اردوی بسیار خوب برای تیم ملی داشته باشیم . بازی با تیم‌های بزرگ جهان در فیفا دی کنونی سخت بود چرا که لیگ آنها در حال برگزاری بود.

سرپرست فدراسیون فوتبال با اشاره به لغو بازی برابر کانادا گفت: این تیم بسیار خوب بود اما بازی به دلایلی که همه می‌دانند لغو شد و حق فوتبال ایران را خواهیم گرفت.

پولادگر: امیدوارم این همصدایی موفق شود/ امروز چشم دنیای فوتبال اینجاست

محمد پولادگر، معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش هم که مجمع حاضر شده، گفت: ابتدا به نماینده‌های فیفا و ای اف سی خیر مقدم می‌گویم و حضور آنها را گرامی می‌داریم. دیشب خیلی ارزشمند بود که مردم شاد بودند. وقتی خدا فرصتی دهد که مردم شاد باشند باید بدانید که چقدر جایتان ارزشمند است. تاثیر این  همدلی را در حضور قدرتمندانه جام جهانی امیدوارم ببینیم. زمان خیلی کمی است. همه این‌ها فرصت طلایی برای شماست که در تاریخ ورزش ثبت خواهد شد. مهمترین چیز برای همه شما منافع ملی است. از این فرصت ملی استفاده کنید. امیدوارم این همصدایی موفق شود.

وی ادامه داد: دشمن ورزش را هدف گرفته است. این را در بازی با کانادا دیدید. فشارهای سیاسی موجب شد تا آنها این تصمیم را بگیرند. این نشان می‌دهد چقدر ورزش مهم است. میدان‌های ورزشی به ویژه در جام جهانی باعث ایجاد وفاق ملی می‌شود. خدا این فرصت را برای ما گذاشته و باید از آن استفاده کنیم. امروز چشم دنیای فوتبال اینجاست که به شما نگاه می کند. بهترین و هوشمندانه‌ترین تصمیم می‌تواند به تیم ملی کمک کند.

پیشنهاد کامرانی‌فر برای بررسی صورت‌های مالی

کامرانی‌فر همچنین پاسخ داد: سه نفر از عزیزان به نمایندگی از همه مجمع انتخاب شوند و بیایند صورت‌های مالی را بررسی کنند و برای مجمع بعدی گزارش تهیه کنند.

قنبرزاده گفت: هر چیزی را نمی‌شود پیشنهاد داد. این موضوع قانونی نیست و پیشنهادش هم مردود است. این که یک کارت بدهید و بگیرید ببرید بالا درست نیست. اعضای مجمع زود این کاغذ را بالا نبرند. 

یحیوی بازرس هم گفت: باید مکلف شوند طبق ماده ۷۴ بازرسان می شود اظهار نظر کند. رسیدگی ما در ۲ سال کذشته کامل است. دوستان می‌توانند با مشاوران حقوقی بدون اطلاع از هیئت رئیسه تصویب و به مجمع ارائه کنند.

خطیر: صورت‌های مالی ۳ سال تصویب نشده است

علی خطیر نماینده باشگاه تراکتور هم گفت: سه سال هنوز صورت مالی تصویب نشده است. حتی رییس سازمان لیگ قبلا در فدراسیون بوده و خودش امضا نکرده است. خودتان چطور وقتی در هیئت رئیسه نبودید اقدام به این کار کردید؟ چرا شروع به کار کردید؟ در صورت‌های تلفیقی چه اتفاقی افتاده که الان سازمان لیگ از فدراسیون فوتبال خارج شده؟ حساب های سازمان لیگ کجاست؟ وظیفه ثبت سازمان لیگ کجاست؟ این موضوع به مجمع گزارش نشده است. الان وضعیت سازمان لیگ در ۹۶ و ۹۷ وجود دارد اما در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ نیست. کامرانی فر تاکید کرد: دغدغه ما انتخابات فدراسیون فوتبال است.

یحیوی پاسخ داد: ما کار اجرایی نمی‌کنیم که سازمانی را خارج کنیم. این وظیفه هیئت رئیسه است که صورت مالی تلفیق‌نشده؛ در گزارش ما هم آورده شده است. سازمان لیگ هم مثل فدراسیون فوتبال صورت مالی‌اش را ارائه نکرده است.

ساکت: الزام باشگاه‌ها به داشتن تیم دوم

محمدرضا ساکت مدیرعامل باشگاه سپاهان عنوان نیز در مجمع فدراسیون فوتبال گفت: برخی مسائل نباید ما را از اصل توسعه فوتبال دور کند. نباید این اصل را فراموش کنیم. پیشنهاد ما چند ماه قبل به سازمان لیگ ارائه شده که باشگاه‌های فوتبال مجاز باشند تیم دوم و پشتیبان داشته باشند. وقتی ما در هرم سازماندهی فوتبال به رده امید برسیم، بازیکنان در رده بزرگسالان رها نمی‌شوند. در اسپانیا، پرتغال و آلمان تیم دوم وجود دارد.

وی ادامه داد: الان برخی باشگاه‌ها تیم دوم دارند اما طبق قانون سازمان لیگ باید سازماندهی و مدیریت مجزا داشته باشند. پیشنهاد کردیم در مجمع این موضوع به رای گذاشته شود که باشگاه‌ها تیم «ب» داشته باشند. با این شرط که تیم‌های اصلی و دوم در یک‌ سطح نباشند. نمونه این موضوع در کشورهای پیشرفته فوتبال وجود دارد. 

کامرانی‌فر نیز به ساکت پاسخ داد: جامعه فوتبال این تصمیم را می‌پسندد. در اروپا این امکان وجود دارد.

ماجدی نیز در این خصوص تصریح کرد: پیشنهاد خوب است اما در ذهن من بحث تعارض منافع وجود دارد. این‌ موضوع می‌تواند شائبه داشته باشد. باید جلسه بگذاریم و به یک نتیجه درست برسیم.  

قنبرزاده نیز گفت: به نظر من مجمع باید اختیارات را به سازمان لیگ و هیئت رئیسه بدهد.

احمدرضا براتی نیز اظهار داشت: یکطرفه نمی‌توانیم تصمیم بگیریم. باید در مورد این پیشنهاد رای‌گیری شود. این دغدغه بیراه نیست. باید دید که اگر در جام حذفی ۲ تیم به هم بخورند چه اتفاقی رخ می‌دهد. باید این مسائل تحت بررسی قرار بگیرد. 

وحید شمسیایی هم در  در واکنش به صحبت‌های ساکت گفت: ساکت حرفش را زد اما وضعیت سپاهان و تیم‌های صنعتی متفاوت است. زمانی که صحبت می‌شود از آلمان و اسپانیا حرف می‌زند. کمی به فوتبال فکر کنید. من ۴۷ سال عمر گرفتم نفهمیدم کار فرهنگی چیست.

در نهایت مقرر شد که موضوع تیم دوم توسط سازمان لیگ بررسی در هیئت رئیسه تصویب و سپس اجرایی شود. 

همچنین قرار شد یک شرکت توسط کامرانی‌فر برای حسابرسی پیشنهاد داده شود. بعد از اینکه کامرانی‌فر شرکت مورد نظر را معرفی کرد، این مورد قبول هیئت رئیسه قرار گرفت.

درخواست سرپرست خزانه‌داری فدراسیون فوتبال: تفویض اختیار مجمع برای بررسی صورت‌های مالی

وحید فدایی سرپرست خزانه‌داری گفت: صورت‌هالی مالی ۲ سال مورد تائید قرار نگرفته و اعلام نشد. اما چون کار می‌کنیم نیازمند تائید است. تا زمان مجمع بعدی مجمع تفویض اختیار دهد تا در خصوص مسایل مالی بتوانیم پاسخگو باشیم.

علی خطیر نماینده باشگاه تراکتور نسبت به این موضوع اعتراض کرد که ماجدی اعلام کرد مجمع بالاترین رکن است و ما از مجمع رای می‌گیریم. 

کامرانی‌فر خطاب به خطیر گفت اگر نظم سالن را به هم بریزید اخطار می‌دهم.

کامرانی‌فر ادامه داد: درخواست دارم مجمع این اجازه را بدهد تا مسایل مالی دچار مشکل نشود تا در زمان برگزاری مجمع بتوانیم کارها را پیش ببریم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: