کد خبر: ۵۴۵۷۱۲
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۳

معاون فرهنگی ـ اجتماعی پلیس فتای انتظامی کشور درباره افزایش فعالیت مجرمان سایبری در حوزه برداشت غیرمجاز از حساب مالی هموطنان با توجه به ایام پایانی هفته و تعطیلات رسمی پیش‌ِرو هشدار داد.

به گزارش شفاف، سرهنگ رامین پاشایی ضمن هشدار به هموطنان درباره افزایش فعالیت مجرمان سایبری در ایام تعطیلات اظهار کرد: بر اساس تجزیه و تحلیل پرونده‌های قضائی واصله به پلیس فتا و تجربه عملی از ادوار گذشته، همزمان با نزدیک شدن به ایام پایانی هفته یا تعطیلات رسمی، نرخ وقوع ارتکاب جرائم سایبری افزایش می‌یابد که در اقدام پیشگیرانه تمام رده‌های پلیس فتا، استان و شهرستان‌ها آمادگی لازم را درباره رصد و برخورد با هرگونه پدیده مجرمانه و پاسخگویی به درخواست‌های حضوری و تلفنی هموطنان دارند.

معاون فرهنگی ـ اجتماعی پلیس فتای انتظامی کشور ادامه داد: مجرمان سایبری با سوءاستفاده از شرایط پیش‌آمده با فرض محدودیت‌های دسترسی به خدمات بانکی، قضائی و انتظامی مترصد کلاهبرداری از هموطنان با  شگردهای مختلف "فیشینگ یا ثبت آن‌لاین آگهی‌های جعلی فروش و ارائه کالا و خدمات در سایت‌های فروشگاهی" هستند.

این مقام مسئول افزود: عمدتاً کلاهبرداران با ارسال پیامک حاوی لینک‌های آلوده با موضوعاتی از قبیل ثبت‌نام یا حذف یارانه معیشتی، ابلاغیه‌های دروغین سامانه قضائی کشور یا دریافت بیعانه فروش کالا و خدمات مترصد کلاهبرداری از هموطنان هستند.

وی خاطرنشان کرد: درباره این شگرد افراد سودجو مبنی بر عدم کلیک هموطنان بر لینک یا پیوند بارگیری‌شده در پیامک که می‌تواند زمینه‌ساز دسترسی غیرمجاز به گوشی تلفن‌همراه فریب‌خوردگان و برداشت غیرمجاز از حساب مالی قربانیان توسط مجرمان فراهم شود، بارها اطلاع‌رسانی لازم توسط رسانه‌های جمعی صورت گرفته است.

پاشایی تصریح کرد: همواره باید این آگاهی در اذهان عمومی وجود داشته باشد که هیچ سازمان، نهاد دولتی و اجرایی کشور از طریق شماره تلفن شخصی برای برقراری ارتباط با مخاطبان یا ارسال ابلاغیه‌ها استفاده نخواهد کرد.

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه عدم توجه به پیامک‌های جعلی و این‌گونه ترفندهای افراد کلاهبردار که خوشبختانه نرخ وقوع آن نیز پس از اجرای "طرح نهضت آگاه‌سازی عمومی" کاهش محسوسی یافته است، گفت: هموطنان در صورت فریب توسط کلاهبرداران سایبری، در هر ساعت از شبانه‌روز می‌توانند از خدمات انتظامی پلیس فتا از طریق شماره تلفن 096380 بهره‌مند شوند.

معاون فرهنگی ـ اجتماعی پلیس فتای انتظامی کشور یادآور شد: هموطنان می‌توانند هنگام بروز مشکل در ایام تعطیلات از طریق مراجعه حضوری به شعب کشیک قضائی نزدیک محل سکونت خود و حتی از طریق تماس تلفنی از مشاوره و خدمات اضطراری بانک‌های عامل استفاده کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: