کد خبر: ۵۴۵۷۹۰
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۰

محققان در بررسی اخیر خود دریافتند، یک عده از زنان باردار با مصرف نوعی از دارو‌ها کودکان خود را در معرض اوتیسم قرار می‌دهند.

به گزارش شفاف، نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد زنان بارداری که دارو‌های رایج صرع مصرف می‌کنند تا چهار برابر بیشتر در معرض خطر داشتن فرزند مبتلا به اوتیسم یا ناتوانی‌های یادگیری هستند.

صرع یک بیماری مغزی است که افراد مبتلا به آن معمولا تشنج‌های مکرر و بدون تحریک اولیه را تجربه می‌کنند. این تشنج‌ها به دلیل اختلال در فعالیت الکتریکی مغز رخ می‌دهد و به طور موقت سیستم پیام رسانی بین سلول‌های مغز را مختل می‌کند.

این بیماری طیف گسترده‌ای از انواع تشنج‌ها را دربر می‌گیرد که از فردی به فرد دیگر متفاوت است. همچنین بیش‌تر افراد مبتلا به صرع بیش از یک نوع تشنج دارند و ممکن است علائم دیگری از مشکلات عصبی را داشته باشند.

مطالعه روی ۴.۵ میلیون کودک نشان داد که دارو‌های صرع خطر ابتلا به اوتیسم را تا ۴.۳ درصد افزایش می‌دهد. نوزادانی که در معرض برخی دارو‌ها قرار می‌گیرند همچنین ۳.۱ درصد بیشتر در معرض مشکلات یادگیری هستند.

۲۵۰۰ زن مبتلا به صرع در بریتانیا و ۲۵۰۰۰ زن در ایالات متحده هر سال بچه‌دار می‌شوند. به گفته محققان، پزشکان و بیماران در موقعیت دشواری قرار می‌گیرند، زیرا برخی از دارو‌های صرع باعث ایجاد نقص‌های ذهنی یا جسمی در نوزادان می‌ شوند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: