کد خبر: ۵۴۵۸۲۴
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۲

در حالی که ۷۰ روز از امسال گذشته است بازنشستگان تامین اجتماعی همچنان با حقوق سال قبل روز‌های زندگی خود را می‌گذرانند.

سازمان تامین اجتماعی جمعیت شاغلین غیر دولتی و بعضی از دولتی‌ها را تحت پوشش دارد و از نظر جمعیت تحت پوشش بزرگ‌ترین صندوق بازنشستگی است.

به گزارش شفاف، و بر اساس آمار سال قبل از مجموع جمعیت تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی، ۳۷ میلیون و ۳۱۵ هزار و ۴۶۹ نفر بیمه شده و ۷ میلیون و ۲۰۹ هزار و ۵۴۲ نفر مستمری بگیر هستند.

همچنین از مجموع بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی بیمه شدگان اجباری با ۱۰ میلیون، ۷۸ هزار و ۷۳ نفر بیشترین تعداد بیمه شدگان اصلی سازمان تامین اجتماعی را تشکیل می‌دهند و بیمه شدگان خاص با ۴ میلیون و ۱۲۹ هزار و ۱۴۰ نفر، مقرری بگیران بیمه بیکاری با ۲۱۳ هزار و ۹۸۲ نفر و بیمه شدگان توافقی با ۱۵۸ هزار و ۹۹۳ نفر دیگر گروه‌های بیمه شدگان اصلی این سازمان هستند.

طبق آمار ۶۵ درصد جامعه حدود چهار میلیون نفری بازنشستگان کارگری (حدود ۲.۵ میلیون خانواده)، حداقل‌بگیران یا  زیر حداقل‌بگیر هستند.

از ۷ اردیبهشت که افزایش مستمری بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی در هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی مصوب و به هیات دولت ارسال شد جامعه چند میلیون نفری بازنشستگان در انتظار هستند تا هیات وزیران این مصوبه را تصویب کنند. اما جلسه سه شنبه هیات دولت به پایان رسید و خبری از تصویب افزایش حقوق سال جدید برای بازنشستگان نشد.

درحال تکمیل/ امید بازنشستگان به روز‌هایی پایانی خرداد

معوقات پرداخت می‌شود

موسوی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفته که طبق قانون، میزان افزایش حقوق باید در دولت و هیات وزیران به تصویب برسد. این مصوبه هنوز تصویب و به ما ابلاغ نشده است به محض ابلاغ، حقوق بازنشستگان را پرداخت خواهیم کرد و این موضوع در حال بررسی و کارشناسی در دولت است.

آنطور که سازمان تامین اجتماعی اعلام کرده معوقات فروردین و اردیبهشت همراه با حقوق خرداد و تیر پرداخت می‌شود که البته این موضوع در گرو تصویب افزایش حقوق بازنشستگان در خرداد است.

همچنین عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دولت از ابتدا به دنبال افزایش حقوق بازنشستگان بوده است که این افزایش حقوق بعد از تصویب اطلاع‌رسانی و به زودی به حساب بازنشستگان واریز خواهد شد.

این‌ها حرف‌های تکراری این روزهاست که مرتب به گوش می‌رسد بازنشستگان اما می‌گویند چطور باید با حقوق سال قبل و قیمت‌های سال جدید روزهایی زندگی خود را بگذرانند.

درحال تکمیل/ امید بازنشستگان به روز‌هایی پایانی خرداد

افزایش حقوق بازنشستگان در هاله‌ای از ابهام

دبیر اجرایی خانه کارگر گفت: افزایش حقوق بازنشستگان دیگر از حالت عادی خارج شده و پروسه تصویب آن طولانی شده است و در خرداد هستیم و هنوز افزایش حقوق اعمال نشده است.

به گفته قربانی، اینطور به نظر می‌رسد که چون مستمری بازنشستگان کشوری و لشکری ۱۰ درصد افزایش داشته است دولت سعی دارد که برای حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی هم این اتفاق بیفتد، اما بازنشستگان کارگری می‌گویند باید مصوبه شورای عالی کار اجرا شود و ۳۸ درصد افزایش حقوق بازنشستگان سایر سطوح اعمال شود.

بر اساس ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی سازمان مکلف است میزان کلیه مستمری‌های بازنشستگی، از کارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی که حداکثر از سالی یکبار کمتر نباشد باتوجه به افزایش‌هزینه زندگی با تصویب هیات وزیران به همان نسبت افزایش دهد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: