کد خبر: ۵۴۵۸۷۴
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۵

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان تهران گفت: مجوزی برای تخریب خانه تاریخی کوچه بخارا در خیابان سپهسالار صادر نشده است.

به گزارش شفاف، به دنبال انتشار اخباری مبنی بر تلاش مالک خانه تاریخی کوچه بخارا در محدوده باغ سپهسالار جهت دریافت مجوز تخریب و نوسازی خانه مذکور از اداره میراث فرهنگی استان تهران و شهرداری منطقه 12، پرهام جانفشان از عدم صدور هرگونه مجوز تخریب و نوسازی برای ملک مورد اشاره خبر داد و گفت: با توجه به ارزش‌های معماری و فرهنگی این بنا با انجام مکاتبه‌ای با شهردار وقت منطقه 12 اعلام شد حفظ این خانه تاریخی الزامی بوده و تخریب و نوسازی آن ممنوع است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان تهران عنوان کرد: با توجه به اهمیت بناهای تاریخی محدوده سپهسالار از یگان حفاظت میراث‌ فرهنگی خواسته شده است با دقت نظر بیشتری از این محدوده بازدید روزانه داشته باشند.

گفتنی است این خانه به نوعی از آخرین دانه‌های باقی‌مانده خانه‌های تاریخی در خیابان و محله باغ سپهسالار واقع در حد فاصل خیابان سعدی شمالی و خیابان جمهوری ودر نزدیکی میدان مخبر الدوله تهران است.

باغ سپهسالار نام یکی از باغ‌های قدیم تهران در زمان قاجاریه بوده که متعلق به میرزا حسین خان سپهسالار قزوینی، صدراعظم ناصرالدین شاه بوده و در محدوده میدان بهارستان قرار داشته است و در حال حاضر خیابان باغ‌سپهسالار (خیابان صف) از آن باقی مانده‌است.

شایان ذکر است خیابان باغ سپهسالار پس از تخریب خانه های قدیمی به مرکز فروش کیف و کفش در تهران تبدیل شده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: