کد خبر: ۵۴۶۰۵۸
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۷

اقیانوس‌ها نزدیک به ۳۰ درصد دی‌اکسید کربن تولید شده توسط انسان را جذب می‌کنند و از این طریق به کاهش گرمایش جهانی کمک می‌کنند.

به گزارش شفاف، از سال 1992 هر ساله در تاریخ هشت ماه ژوئن، روز جهانی اقیانوس‌ها گرامی داشته می‌شود. گرامیداشت روز جهانی اقیانوس‌ها برای اولین بار توسط سازمان ملل متحد در سال 1992 میلادی مطرح شد و در تاریخ پنج دسامبر سال 2008 میلادی مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ای را برای تعیین این روز تصویب کرد. سازمان ملل متحد (UN) شعار امسال روز جهانی اقیانوس‌ها را "احیا, اقدام جمعی برای اقیانوس‌ها" تعیین کرده است.

به نقل از cnbctv18, اقیانوس‌ها بیش از 70 درصد از کره زمین را تشکیل می‌دهند و تخریب آن‌ها می‌تواند محیط زیست کره زمین و ارتباط آن با منابع طبیعی را بی‌ثبات کند. بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، اقیانوس‌ها حدود 50 درصد اکسیژن کره زمین را تولید می‌کنند و زیستگاه بخش عظیمی از تنوع زیستی جهان هستند. اقیانوس‌ها منبع اصلی تأمین پروتئین برای بیش از یک میلیارد نفر در جهان هستند.

بر اساس پیش‌بینی‌ها تا سال 2030 میلادی، حدود 40 میلیون نفر از طریق اشتغال در صنایع مبتنی بر اقیانوس امرار معاش خواهند کرد. اقیانوس‌ها همچنین نزدیک به 30 درصد دی‌اکسید کربن تولید شده توسط انسان را جذب می‌کنند و از این طریق به کاهش گرمایش جهانی کمک می‌کنند. آمارها حاکی از آن است که به دلیل فعالیت‌های بی‌ملاحظه انسان‌ها, اقیانوس‌ها شاهد کاهش 90 درصدی جمعیت ماهی‌های بزرگ و 50 درصد نابودی صخره‌های مرجانی بوده‌اند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: