کد خبر: ۵۴۶۱۳۹
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۰

"تلسکوپ فضایی جیمز وب"  در اثر برخورد با یک "ریزشهاب‌واره" آسیب دیده است.

به گزارش شفاف،  "تلسکوپ فضایی جیمز وب" در اثر برخورد با یک "ریزشهاب‌واره" آسیب دیده است. کارشناسان ناسا در رابطه با این آسیب توضیح دادند که یکی از آینه‌های تلسکوپ فضایی جیمز وب در اثر برخورد یک سنگ فضایی کوچک آسیب دیده است. اگرچه این برخورد بزرگتر از ضربه‌های پیش‌بینی‌شده طی آزمایش زمینی است اما گروه پژوهشی جیمز وب می‌گویند که تلسکوپ همچنان می‌تواند وظایفی که برای آن طراحی شده‌اند را انجام دهد.

این ریز شهاب‌سنگ کوچک از اجسامی که پیش از پرتاب روی تلسکوپ آزمایش شد, بزرگتر بوده و تراز یکی از آینه‌های طلایی تلسکوپ را هم برهم زده است. در بیانیه ناسا آمده است که این تصادف خسارتی کوچک وارد کرده اما بر نقل و انتقال داده‌های تلسکوپ ده میلیارد دلاری اثری عمده بر جای گذاشته است.

New Atlas در این رابطه نوشت, بین 23 و 25 می، به یکی از بخش‌های آینه‌ای تلسکوپ فضایی جیمز وب ضربه وارد شد و این ضربه بزرگتر از ضربه‌های در نظر گرفته شده بود.

لی فاینبرگ, مدیر بخش تلسکوپ نوری جیمز وب در این رابطه گفت: با قرار گرفتن آینه‌های جیمز وب در فضا، انتظار داشتیم که برخوردهای گاه‌به‌گاه ریزشهاب‌واره‌ها یا همان شهاب سنگ‌های کوچک، عملکرد تلسکوپ را به مرور زمان کاهش دهند. از زمان پرتاب، ما چهار برخورد کوچک‌تر و قابل اندازه‌گیری با ریزشهاب‌واره‌ها داشته‌ایم که مطابق انتظار بود اما این برخرود اخیر، شدیدتر از پیش‌بینی‌های ما بود.

وی ادامه داد: تلسکوپ فضایی جیمز وب با وجود آسیب‌دیدگی، همچنان می‌تواند وظایف خود را انجام دهد و این برخورد برنامه زمان‌بندی انتشار نخستین تصاویر تمام رنگی و داده‌های طیف‌سنجی را که برای 12 جولای تنظیم شده است، تغییر نخواهد داد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: