کد خبر: ۵۴۶۲۲۰
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۲

سایت فدراسیون جهانی والیبال در مطلبی به تمجید از پارک کی وون پرداخت و او را «نوآور خستگی‌ ناپذیر» خواند.

به گزارش شفاف، پارک کی وون عضو کمیسیون فنی و مربیگری FIVB هم به‌عنوان بازیکن و هم به‌عنوان مربی، حرفه‌ای موفق داشته است. او سابقه دو دوره حضور در المپیک با تیم ملی کره در دهه 70 میلادی را دارد و برای تقریباً 40 سال در حرفه مربیگری، یک مبتکر پرانرژی بوده است.

پارک کی وون متولد اوت 1951 والیبال را نسبتاً دیر شروع کرد، زمانی که کلاس هشتم بود، اما استعداد او آشکار بود و به سرعت افزایش پیدا کرد. این ورزشکار 1.96 متری در 20 سالگی به تیم ملی راه یافت و تا سال 1978 برای این تیم بازی کرد.

پارک در بازی‌های المپیک 1972 مونیخ که در آن کره هفتم شد، شرکت کرد و چهار سال بعد نیز در مونترال 1976، جایی که این تیم به رتبه ششم رسید، حضور داشت. او همچنین در دو دوره مسابقات قهرمانی جهان شرکت کرد. در سال 1974، کره سیزدهم شد و در سال 1978 مقام چهارم را کسب کرد. در همان سال، پارک و یارانش در بازی‌های آسیایی به قهرمانی رسیدند تا جنس مدال نقره 1974 خود را بهبود بخشند.

در طول سه فصل آخر دوران بازیگری خود، بین سال‌های 1979 تا 1982، این دفاع وسط کره‌ای برای تیم «پینه‌تو والی» در ایتالیا بازی کرد و اولین والیبالیست کشورش شد که این کار را انجام می‌دهد.

براساس این گزارش، پارک پس از بازنشستگی از بازیگری به‌عنوان سرمربی در «پینه‌تو» باقی ماند که شروع یک دوران مربیگری 40 ساله بود. او بسیاری از آن سال‌ها را در رأس کادر فنی تیم‌های باشگاهی مردان و زنان ایتالیا گذراند.

پارک در سال 2002 اولین مربیگری تیم ملی خود را تجربه کرد و بلافاصله تیم مردان ایران را به مدال نقره بازی‌های آسیایی آن سال رساند. ایران در سال 2003 برای اولین بار در تاریخ خود، ژاپن را شکست داد و با برنز قهرمانی آسیا جشن گرفت. پارک اولین کسی بود که در ایران فناوری هدفون را معرفی و اطلاعات مهم را از کادر خود در طول مسابقات دریافت کرد.

او در سال 2007 به کره بازگشت تا هدایت «گومی» را بر عهده بگیرد که بعدها به «اویجیونگبو» تغییر نام داد. تیم مردان این باشگاه در اولین فصل حضور پارک به فینال جام KOVO رسید.

پارک سرمربی تیم ملی مردان کره بین سال‌های 2011 تا 2014 بود. در آن دوره، او آنها را به برنز قهرمانی آسیا در سال 2011 و مدال نقره در رقابت‌های قاره‌ای در سال 2013 رساند. کره تحت رهبری او با قهرمانی در کاپ آسیا و یک برنز بازی‌های آسیایی در سال 2014 جشن گرفت.

حتی در اواخر دهه ششم زندگی‌اش، پارک همچنان یک «مبتکر خستگی ناپذیر» در شغل خود بود. به‌عنوان سرمربی تیم «ایر جامبو» کره بین سال‌های 2016 تا 2020، برای نخستین بار در لیگ کره، دو مربی زن را برای تیم خود به خدمت گرفت. او همچنین اولین کسی بود که سرویس قدرتی را در کره معرفی کرد، کشوری که به طور سنتی بر دقت در سرویس مشهور بود.

پارک در سن 68 سالگی، مسن‌ترین سرمربی در هر ورزش حرفه‌ای در کره بود. تجربه‌ او برای جامبوها، علاوه بر سه مدال نقره در سال‌های 2017، 2019 و 2020 و همچنین جام KOVO 2020، در یک عنوان قهرمانی V-League در سال 2018 نتیجه داد.

در حال حاضر، پارک کی وون به‌عنوان رئیس کمیته مربیان کنفدراسیون والیبال آسیا، AVC و یکی از اعضای کمیسیون فنی و مربیگری FIVB فعالیت می‌کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: