کد خبر: ۵۴۶۲۵۴
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۵

معاون اجرایی حرم حضرت معصومه(س) هرگونه مرمت غیراصولی در صحن عتیق را تکذیب کرد و گفت: هیچ کاشی تاریخی و قدمت‌داری حتی به اندازه یک سانت دست نخورده و تخریب نشده است.

به گزارش شفاف، هادی محمودنژاد با رد هرگونه شایعه درفضای مجازی مبنی بر تخریب کاشی‌های قدمت‌دار و تاریخی صحن امام هادی(ع) و صحن عتیق گفت: مدعیان باید به صورت مستند و مصداقی بگویند، اینکه شخصی در فضای مجازی بیاید موضوعی را روی هوا مطرح کند و ذهن رسانه‌ها و مردم را درگیر و آلوده کند و بعد هم کنار برود، درست نیست.

معاون اجرایی حرم حضرت معصومه(س) ادامه داد: هیچ کاشی قدمت‌داری حتی به اندازه یک سانت در صحن عتیق دست نخورده است؛ اینکه در فضای مجازی منعکس کردند برخی از این کاشی‌ها برای دوره صفویه و قاجاریه است، اصلاً این چنین نیست.

وی با بیان اینکه کاشی‌هایی که مطرح کردند هیچ کدام میراثی نبوده و نیست، این کاشی‌ها در همین دهه 50 و 60 عوض شده بود و مستندات آن موجود است، بیان کرد: دوست‌داران میراث‌ فرهنگی این اطمینان را داشته باشند که هیچ کاشی دارای قدمت تاریخی تخریب نشده است.

محمودنژاد همچنین توضیح داد: کاشی‌ها و متریالی که قدمت میراثی دارد، اگر روی همان محل کار قابل حفظ شدن باشد حفظ می‌شود، اما اگر قابل نگهداری نباشد ابتدا با انجام مراحلی نظیر زیرسازی و با کیفیتی که در خور مرمت بنای میراثی باشد مجدداً سر جای خود برگردانده می‌شود.

مطابق با صحبت‌های معاون اجرایی حرم حضرت معصومه (س)، کاشی‌هایی که قابل نگهداری نباشد و میراثی باشد، به موزه منتقل می‌شود که در سال‌های اخیر این موضوع را نداشتیم و متریال میراثی در محل خود حفظ شده است.

وی نسبت به جایگاه میراثی حرم مطهر تأکید کرد و تصریح کرد: آستان مقدس داعیه‌دار حفاظت از این میراث ارزشمند است و نسبت‌ به نگهداری ابنیه‌ تاریخی و میراثی دغدغه‌مند بوده و به شکل تخصصی عمل می‌کند.

انتهای پیام/
منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: