کد خبر: ۵۴۶۳۷۵
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۴

دانشمندان آمریکایی در پژوهش‌های خود هشدار داده اند که ممکن است شیر احتمال ابتلاء به سرطان پروستات در مردان را افزایش دهد.

به گزارش شفاف، یک مطالعه جدید نشان داد در مقایسه با مردانی که روزانه فقط ۱ یا ۲ قاشق چایخوری شیر مصرف می‌کنند، مردانی که روزانه حدود ۱.۵ فنجان شیر می‌نوشند، ۲۷ درصد بیشتر در معرض ابتلاء به سرطان پروستات هستند.

علاوه بر این، خطر ابتلاء به سرطان پروستات در آن‌ها در مقایسه با مردانی که به طور کلی از لبنیات دوری می‌کردند، حدود ۶۰ درصد بیشتر بود.

دکتر گری فریزر، نویسنده این مطالعه از دانشگاه کالیفرنیا، گفت: فاکتور رشد شبه انسولین -۱ به عنوان یک عامل خطر برای سرطان پروستات و سینه شناخته و مشخص شده است که مصرف لبنیات سطح این هورمون را افزایش می‌دهد.

به گفته فریزر، سرطان پروستات برای رشد به هورمون نیاز دارد و هورمون‌های دیگری نیز در شیر گاو یافت می‌شوند.

وی و همکارانش قبلاً یافته‌های مشابهی را در مورد ارتباط لبنیات با سرطان سینه گزارش کرده اند.

جایگزین‌های گیاهی برای شیر گاو شامل سویا، جو، بادام، بادام هندی و سایر شیر‌های غیرلبنی است. این منابع کلسیم غیرلبنی خطر ابتلاء به سرطان پروستات را در مطالعه جدید افزایش ندادند.

برای این مطالعه، محققان از بیش از ۲۸،۷۰۰ مرد در مورد رژیم غذاییشان سوال کردند. از برخی از مردان نیز خواسته شد تا تمام غذا‌ها و نوشیدنی‌هایی را که در ۲۴ ساعت گذشته مصرف کرده بودند، اعلام کنند.

هیچ یک از مردان در زمان شروع مطالعه سرطان پروستات نداشتند؛ اما ۱۲۵۴ مرد پس از حدود هشت سال پیگیری به سرطان پروستات مبتلا شدند.

مصرف شیر خطر ابتلاء به انواع سرطان پروستات از جمله نوع تهاجمی‌تر را افزایش می‌دهد.

فریزر گفت: افزایش خطر ابتلاء به سرطان پروستات مستقیماً با مصرف شیر کم چرب یا معمولی مرتبط بود، نه ماست یا پنیر و نرخ این افزایش پس از مصرف حدود دو سوم فنجان شیر در روز بود.

 

 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: