کد خبر: ۵۴۶۴۶۳
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۵

وزیر میراث فرهنگی با تأکید بر رفع موانع در زمینه گردشگری زمینی با عراق در تمامی دوران سال، گفت: به دنبال آن هستیم که امکان تردد مردم با خودروهای شخصی در طول سال نیز فراهم شود و تنها به زمان اربعین محدود نشود.

به گزارش شفاف، آیین امضای یادداشت تفاهم همکاری‌های گردشگری بین وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی جمهوری اسلامی ایران و وزارت فرهنگ، گردشگری و میراث‌ باستانی جمهوری عراق با حضور سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی و حسن ناظم وزیر فرهنگ، گردشگری و میراث‌ باستانی عراق در مجموعه فرهنگی‌‌ تاریخی نیاوران برگزار شد.

ضرغامی ضمن خیر مقدم به وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق، گفت: از اینکه یک فرد دانشگاهی با سوابق علمی این مسئولیت را پذیرفته‌ خوشحالم و مطمئنم که روابط فرهنگی و گردشگری بین ایران و عراق بهتر از گذشته برقرار می‌شود.

وزیر میراث فرهنگی این تفاهم‌نامه را موجب تسهیل روابط فرهنگی و‌ گردشگری بین دو‌ کشور عنوان‌ کرد و ادامه داد: رابطه تمدنی بین ایران و عراق از دوران باستان تا پس از اسلام ‌و تا امروز بی‌بدیل بوده است و‌ ملت‌ها از دو دولت توقع دارند که برای برداشتن موانع و تسهیل هرچه ‌بهتر روابط بین دو‌ کشور تلاش کنند.

اربعین باید ثبت جهانی شود

وی میراث‌ فرهنگی و‌ گردشگری را که مأموریت مشترک دو طرف است، دارای ظرفیتی بالا در هم‌گرایی و انسجام بین دو ملت دانست و بیان کرد: این حوزه‌ها در دیپلماسی عمومی نقشی برجسته دارند که می‌توانند مقوم سایر حوزه‌ها از جمله دیپلماسی سیاسی و اقتصادی نیز باشند.

این مقام مسئول با تأکید بر برداشتن موانع و‌ تسهیل روابط بین دو‌ ملت، تصریح کرد: در زمینه گردشگری هوایی منعی وجود ندارد و روابط برقرار است، اما در این یادداشت بر برداشتن موانع در زمینه گردشگری زمینی در تمامی دوران سال تأکید شده است که تنها به زمان اربعین محدود نشود و امکان تردد مردم با خودروهای شخصی در طول سال نیز فراهم شود. در این راستا نیز کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی در حال فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای صدور پلاک است.

ضرغامی گردشگری زیارتی را مهم‌ترین زمینه همکاری طرفین عنوان کرد و افزود: اربعین بزرگ‌ترین اجتماع بشری و پدیده‌ای بی‌بدیل در جهان است که به‌دنبال ثبت جهانی آن هستیم.

تأکید ضرغامی برای سفر عراقی‌ها به ایران از طریق آژانس‌‌های مسافرتی

وزیر میراث فرهنگی بر اصالت‌بخشی به آژانس‌های مسافرتی و به رسمیت شناختن آن‌ها همچنین انجام سفر از این طریق تأکید کرد و اظهار کرد: ترویج سفر از طریق آژانس‌ها موجب رونق اقتصاد و اشتغال بین دو کشور می‌شود و سلامت و اعتبار گردشگری را فراهم می‌کند.

وی ابراز امیدواری کرد که رونق گردشگری زمینی بین ایران و عراق و از طریق آژانس‌‌های مسافرتی موجب تحول گردشگری بین دو کشور شود.

در ادامه، حسن ناظم با ابراز خوشحالی از این دیدار، سفر به ایران را دارای اهمیتی ویژه‌ ‌دانست و گفت: پس از فروکش کردن همه‌گیری کرونا برای سفر به ایران و عملیاتی کردن برنامه‌ها و پروژه‌های مشترک در حوزه‌های هنری، فرهنگی و ‌گردشگری برنامه‌ریزی ویژه کرده‌ایم و در هیئتی عالی‌رتبه با حضور مسئولان حوزه‌های مربوطه به ایران آمده‌ایم.

وزیر فرهنگ، گردشگری و میراث‌باستانی عراق به رایزنی‌ها با طرف ایرانی در راستای هر چه باشکوه‌تر برگزار شدن اربعین اشاره کرد و از برنامه‌ریزی‌های دولت عراق برای مقبره‌های مرزی بین دو‌ کشور خبر داد.

ناظم بر اهمیت گردشگری دینی و‌ مذهبی بین ایران و‌ عراق تأکید کرد و بیان کرد: این نوع سفر به دلیل عقاید مردم دو‌ کشور جامع هدف میلیونی دارد، که با توجه به مفهوم جدید گردشگری پس از کرونا باید بازتعریف شود.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که نتیجه این سفر منجر به تقویت روابط فرهنگی، هنری و گردشگری بین دو‌ کشور شود.

بر اساس این تفاهمنامه طرفین در راستای ارائه تسهیلات روادید برای گردشگران دو‌ کشور همچنین مبادله قوانین، دستورالعمل‌ها و تسهیلات بانکی در زمینه سرمایه‌گذاری گردشگری و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های زیربنایی از جمله هتل‌سازی اعلام آمادگی کرده‌اند.

این تفاهم‌نامه به مدت دو سال دارای اعتبار بوده و به‌طور خودکار قابل تمدید خواهد بود، مگر اینکه یکی از طرفین سه ماه قبل از تاریخ انقضا، طی پیامی کتبی و از طریق مجاری دیپلماتیک تمایل خود را برای پایان دادن به آن به طرف مقابل اعلام کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: