کد خبر: ۵۴۶۶۱۳
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۳

در شرایطی که مقام‌های سئول و واشنگتن نگران انجام آزمایش هسته‌ای به دست کره‌شمالی هستند، یک اندیشکده مستقر در آمریکا امروز (پنج‌شنبه) گفت به نظر می‌رسد پیونگ‌یانگ در حال توسعه کار روی سایت آزمایش هسته‌ای خود برای ایجاد یک تونل دیگر است.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری رویترز، مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در گزارشی با استناد به تصاویر ماهواره‌های تجاری اعلام کرد، تغییر و تحولات در تونل شماره ۳ تاسیسات آزمایش هسته‌ای یونگی‌ری ظاهرا تکمیل شده و این سایت آماده یک آزمایش هسته‌ای احتمالی است.

کره‌شمالی از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۷ شش آزمایش هسته‌ای زیرزمینی در این سایت انجام داد.

این گروه تحقیقاتی گفت که برای اولین بار، تحلیلگران فعالیت‌های ساخت و ساز جدیدی را در تونل شماره ۴ تاسیسات مذکور مشاهده کرده‌اند که "به شدت نشان‌دهنده تلاش برای فعال‌سازی مجدد آن برای آزمایش‌های احتمالی آینده است."

در خارج از تونل شماره ۳، تصاویری از یک دیوار حائل و محوطه‌سازی جزئی با درختان و بوته‌های کوچک رویت شده و نشان می‌دهد احتمالا در انتظار بازدید مقامات ارشد است.

این دو تونل قبلا هرگز برای آزمایش‌های هسته‌ای مورد استفاده قرار نگرفتند و ورودی‌های آن‌ها در سال ۲۰۱۸ تخریب شد، زمانی که کره‌شمالی آزمایش‌های تسلیحات هسته‌ای و موشک‌های بالستیک قاره‌پیما (ICBM) را خودخواسته متوقف کرد.

سخنگوی وزارت دفاع کره‌جنوبی در پاسخ به سوالی درباره این گزارش گفت که این کشور به همراه مقامات اطلاعاتی ایالات متحده از نزدیک تحولات مربوط به فعالیت هسته‌ای کره‌شمالی را زیر نظر دارد، اما از اظهارنظر بیشتر خودداری کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: