کد خبر: ۵۴۶۷۳۰
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۰

برنامه "شوکران" امشب شنبه، ۲۸ خرداد ماه به یاد مرحوم احمد مهدوی دامغانی، اسلام شناس و استاد دانشگاه به روی آنتن می رود.

به گزارش شفاف به نقل از روابط عمومی شبکه چهار سیما، امشب، ۲۸ خرداد ساعت ۲۲ و ۴۵ دقیقه گفت و گوی تلویزیونی مرحوم احمد مهدوی دامغانی، اسلام‌شناس و استاد پیشین دانشگاه‌های تهران، پنسیلوانیا، کمبریج و هاروارد با پیام فضلی‌نژاد در برنامه «شوکران» از شبکه چهار سیما بازپخش می شود.

دکتر احمد مهدوی دامغانی جمعه، ۲۷ خرداد ماه در ۹۵ سالگی از دنیا رفت.

وی که از سال ۱۳۶۴ ساکن آمریکا و مقیم فیلادلفیا بود و ریاست مرکز اسلامی این منطقه را نیز برعهده داشت، در ابتدای این برنامه هنگام سلام دادن به ملت ایران و تنها امام مدفون در ایران امام علی‌بن موسی‌الرضا(ع) اشک در چشمانش حلقه زد.

او گفت: من ۳۵ سال است که جسمم در آمریکاست و روحم در ایران. من همه چیزم در ایران است و دوست دارم این توفیق را داشته باشم که قبل از مرگ عتبه‌بوسی علی‌بن موسی‌الرضا(ع) قسمتم شود و پیکرم در مشهد دفن شود.

مهدوی دامغانی در پایان این برنامه ضمن التماس دعا از بینندگان "شوکران" تصریح کرد: اگر مقدر شود که برای عقیده‌اش جام شوکران بنوشد، طبعاً آماده است.

بازپخش گفت‌وگوی تلویزیونی مهدوی دامغانی

وی همچنین گفت: جان ناقابل من ارزشی ندارد ولی در آمریکا چنین چیزی پیش نخواهد آمد. تقیه تا وقتی است که پای خون میان نباشد. «مرگ اگر مرد است آید پیش من/ تا کشم خوش در کنارش تنگ تنگ» ان‌شاءالله خداوند مرا حفظ کند و با این عقیده‌ای که بیان کردم، بمیراند.

از آثار مهدوی دامغانی به «از علی آموز اخلاص عمل»، »رساله درباره خضر»، «شاهدخت والاتبار شهربانو»، «در باغ روشنایی» «گزیده حدیقة الحقیقه»، «گزیده‌ای از شعر سعدی به زبان عربی»، «کشف الحقائق نَسَفی _ تحقیق و تحشیه»، «المَجدی فی أنساب الطّالبیّین» (تحقیق)، «نَسمةالسَّحر بذکر من تشیَّع و شعر» (تصحیح،تحقیق)، «دیوان خازن (عبداللّٰه بن احمد خازن)» (تصحیح و تحقیق) و «الوحشیات (ابوتمام)» (تصحیح) می‌توان  اشاره کرد.

همچنین «حاصل اوقات» به اهتمام علی محمّد سجّادی، «مقالاتی در حدیث دیگران»، «یاد یاران و قطره‌های باران» به کوشش علی محمّد سجّادی و سعید واعظ، «یاد عزیزان در برگریزان» به همّت علی محمّد سجّادی و سعید واعظ و «در برف پیری» جمع‌آوری علی محمّد سجّادی و سعید واعظ از مجموعه مقالات او نیز هستند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: