کد خبر: ۵۴۷۱۱۹
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۱

مجموعه تاریخی کاخ سعدآباد بامداد امروز با انتشاری استوری در صفحه اینستاگرام خود خبر از تعطیلی این مجموعه در روز یکشنبه ۵ تیر ماه داد.

 به گزارش شفاف، مجموعه تاریخی کاخ سعدآباد با صدور اعلامیه‌ای در بخش استوری صفحه اینستاگرام از تعطیلی این کاخ در روز یکشنبه 5 تیر ماه خبر داد.

کاخ سعدآباد بعد از انقلاب پس از انقلاب 1357 به شکل موزه درآمد و کاخ کنونی ریاست جمهوری در کنار این مجموعه قرار دارد که در حال حاضر چندین کاخ و ساختمان این مجموعه در اختیار نهاد ریاست جمهوری ایران است.

کاخ اختصاصی، کاخ ملکه مادر، کاخ احمدرضا، کاخ فریده دیبا و کاخ جدید رضا پهلوی از جمله کاخ‌‌هایی هستند که در زمان فعلی در اختیار نهاد ریاست جمهوری قرار گرفته‌اند که این نهاد برای پذیرایی مهمانان خود از کاخ ملکه‌ مادر (معروف به ساختمان جمهور) استفاده می‌کند.

تعطیلی این مجموعه تاریخی در روز یکشنبه نیز به دلیل سفر مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به ایران و اجرای مراسم انجام استقبال رسمی و تشریفات مربوطه در کاخ سعدآباد است.

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی , گردشگری | توریسم , وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی , گردشگری | توریسم ,

از ابتدای خردادماه تاکنون، رؤسای جمهور ترکمنستان، ونزوئلا، تاجیکستان و قزاقستان، همچنین وزیر خارجه پاکستان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران سفر کرده‌اند که هربار همزمان با ورود این مقامات کاخ سعد آباد نیز بر روی بازدیدکنندگان داخلی و خارجی بسته شده است.

تطیلات پی در پی بدون اطلاع‌رسانی جامع و کامل نیز باعث شد که چندی پیش سید عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی در واکنش به این تعطیلات و مقارن با تعطیلی کاخ سعدآباد در روزهای 20 تا 22 خرداد ماه که همزمان با سفر نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا و هیئت سیاسی و اقتصادی همراه وی به ایران بود، با انتشار توییتی در صفحه مجازی خود از گردشگران داخلی و خارجی عذرخواهی کند.

وی در صفحه خود در این ارتباط نوشت:

"تعطیلات کاخ موزه سعدآباد و اوج آن در این هفته به دلیل مراسم رسمی تشریفات رؤسای جمهوری میهمان است.

به نظرات کارشناسان حفاظت احترام می‌گذاریم، ولی به این میزان سختگیری اعتقاد نداریم و از همه گردشگران داخلی و خارجی عذرخواهی می‌کنیم".

این اظهارنظر و عذرخواهی وزیر میراث فرهنگی در حالی است که موضوع عدم وجود سازوکاری مشخص، شفاف و نظام‌مند برای اعلام تعطیلی احتمالی مجموعه‌های فرهنگی و تاریخی به صورت یکپارچه و قابل استناد و رسمی همواره مورد انتقاد فعالان حوزه گردشگری بوده است؛ تا جایی که به دلیل عدم تعیین تکلیف وضعیت فعالیت موزه‌ها به صورت رسمی و اطلاع‌رسانی محدود و نیم‌بند، مطابق اخبار واصله، عده‌ای از گردشگران خارجی که بعضاً از موضوع تعطیلی کاخ سعدآباد بی‌اطلاع بودند، برای بازدید از این مجموعه‌ تاریخی فرهنگی مراجعه و با درب‌های بسته مواجه شدند.

به نظر می‌رسد این بی‌نظمی و بعضاً اعلام ناگهانی تعطیلات آن هم به صورت بسیار محدود را باید به گواهی اجماع قاطبه کارشناسان حوزه گردشگری علاوه بر آنکه باعث تضییع وقت و خدشه به کرامت گردشگران خواهد شد، به‌ویژه در بعد خارجی نیز باعث القای حس ناکارآمدی و عدم هماهنگی می‌شود که خود عاملی برای دلزدگی و ترسیم چهره نامناسبی از ایران برای گردشگران خارجی می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: