کد خبر: ۵۴۷۱۲۰
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۱

رئیس مرکز تحقیقات کارآزمایی بالینی طب ‌سنتی دانشگاه شاهد با بیان اینکه سال گذشته یک تحقیق درباره اعتیاد و تاثیر داروهای سنتی در یکی از زندان‌های کشور صورت گرفت؛ نتایج موفقیت‌آمیز این مطالعه را تشریح کرد.

به گزارش شفاف، دکتر محسن ناصری با بیان اینکه امروزه سوء مصرف مواد و وابستگی به "اوپیوئیدها" جزو اصلی‌ترین مشکلات حوزه سلامت در جهان است، گفت: باید توجه داشته باشیم درباره معضلی صحبت می‌‌کنیم که در جهان راهکاری نداشته  اما دیدگاه طب ایرانی در این ‌باره موفقیت‌‌آمیز بوده است.

ناصری با بیان اینکه سالانه 800 هزار نفر برای ترک اعتیاد مراجعه می‌کنند، اما علی‌رغم صرف هزینه‌های هنگفت، اعتیاد 600 هزار نفر آنها دوباره عود می‌کند، بر ضرورت کمک به درمان معتادان با بهره‌گیری از ظرفیت‌های طب ایرانی تاکید کرد.

وی افزود: راهکارهای موجود در درمان ترک اعتیاد اگرچه در کنترل و درمان برخی علائم محرومیت مؤثر واقع شده، اما قادر به کنترل کامل علائم نیستند، لذا حرکت جهانی به سمت استفاده از روش‌‌های درمانی طبیعی افزایش یافته است، بر این اساس سازمان جهانی بهداشت نیز استفاده از سایر شیوه‌ها و مکاتب درمانی را در حوزه‌ اعتیاد توصیه کرده است.

رئیس مرکز تحقیقات کارآزمایی بالینی طب ‌سنتی دانشگاه شاهد اظهار کرد: سال گذشته یک تحقیق موفقیت‌آمیز درباره اعتیاد و تاثیر داروهای سنتی در یکی از زندان‌های کشور صورت گرفت که دو گروه مورد آزمایش قرار گرفتند که مدت‌ها بود مواد مخدر را ترک کرده بودند. در این آزمایش برای یک گروه داروی طب سنتی و برای گروه دیگر دارونما استفاده کردیم. گروهی که دارونما دریافت کرد بازگشت 80 درصدی به مواد داشتند اما بازگشت به اعتیاد در گروهی که داروی طب سنتی را مصرف کردند، صفر بود.

وی افزود: افرادی که در زندان هستند کمترین میزان حمایت اجتماعی را دارند، دارو برای آنها خیلی مهم است، ولی همین مطالعه را با معتادان سرپایی کار کردیم که 40 درصد پاسخ دریافت کردیم که البته باز هم قابل توجه است.

ناصری درخصوص ادامه یافتن این طرح گفت: مطالعات مربوط به نحوه تاثیرگذاری این دارو در دانشگاه تربیت مدرس انجام می‌‌شود، برای ما مهم است که بدانیم این دارو در مغز چه تاثیری گذاشته است که چنین بازخوردی دریافت می‌‌کنیم. مطالعات دانشگاه تربیت مدرس تا آزمایشات حیوانی پیش رفته است که یافته‌‌های آن هم بسیار چشمگیر است. در واقع آزمایش این داروی طب سنتی روی موش‌ها تا صددرصد پاسخ داده است.

رئیس مرکز تحقیقات کارآزمایی بالینی طب سنتی دانشگاه شاهد تشریح کرد: این مطالعات از سال 80 شروع شده است و برای حصول به نتیجه تمام منابع طب قدیم را مطالعه کردیم. در وهله اول 8 تا 10 دارو مطرح شد و پس از مطالعات سم‌شناسی و کارآزمایی‌های بالینی که در بیمارستان روزبه انجام شد، کارآزمایی بالینی بر روی انسان انجام شد و نتیجه‌ها بسیار امیدوارکننده بود.

وی گفت: طب ایرانی سابقه 10 هزار ساله دارد، این در حالی است که طب چینی سابقه 3 هزار ساله و طب یونانی سابقه 7 هزار ساله دارد، ما 14 هزار منبع مکتوب طب ایرانی داریم که مشکلات پزشکی را مطرح کرده است و باید از این ظرفیت در کنترل و درمان بیماری‌ها استفاده کنیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: