کد خبر: ۵۴۷۱۲۶
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۲

سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد: "آبله میمونی" هنوز یک وضعیت اضطراری بهداشتی جهانی نیست!

به گزارش شفاف، سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز شنبه اعلام کرد که آبله میمونی هنوز یک وضعیت اضطراری بهداشتی جهانی نیست، اگرچه تدروس آدهانوم، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت گفت که به شدت نگران شیوع این بیماری است.

تدروس در بیانیه‌ای گفت: «من عمیقاً نگران شیوع آبله میمون هستم، این به وضوح یک تهدید بهداشتی در حال تحول است که من و همکارانم در دبیرخانه سازمان جهانی بهداشت به شدت آن را دنبال می‌کنیم.»

در عین حال سازمان جهانی بهداشت در بیانیه‌ای جداگانه اعلام کرد: اگرچه دیدگاه‌های متفاوتی در کمیته وجود دارد اما آنها در نهایت همگی موافقت کردند که در این مرحله، شیوع بیماری آبله میمونی یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی با نگرانی بین‌المللی نیست.

اعلام وضعیت "اضطرار جهانی" تاکنون فقط در مورد همه‌گیری ویروس کرونا و برای ریشه‌کن کردن فلج اطفال اعمال شده است و آژانس ملل متحد از اعمال این برچسب برای شیوع آبله میمون خودداری کرده است.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که بیش از 3200 مورد تایید شده آبله میمون و یک مورد مرگ در 6 هفته گذشته از 48 کشوری گزارش شده است که این بیماری معمولاً در آنها گسترش نمی‌یابد.

بر اساس گزارش رویترز، آبله میمونی یک بیماری ویروسی که باعث علائم شبه آنفولانزا و ضایعات پوستی می‌شود و عمدتاً در مردان  همجنسباز، شیوع پیدا کرده است؛ آبله میمونی عمدتاً در آفریقا شایع بوده و در سال جاری تقریباً 1500 مورد ابتلا و 70 مورد مرگ در آفریقای مرکزی گزارش شده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: