کد خبر: ۵۴۷۱۸۷
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۲

یک پایگاه فضایی در استرالیا به عنوان محل پرتاب اولین موشک ناسا از یک پایگاه فضایی تجاری خارج از خاک ایالات متحده آمریکا، تاریخ‌ساز شد.

به گزارش شفاف و به نقل از بی‌بی‌سی، موشک زیر مداری ناسا اوایل روز دوشنبه به وقت محلی از این پایگاه کوچک به فضا پرتاب شد. ناسا می‌گوید که این موشک امکان انجام مطالعات اخترفیزیکی را فراهم می‌کند که فقط در نیمکره جنوبی قابل انجام است. این اولین پرتاب فضایی از خاک استرالیا طی ۲۵ سال اخیر بود.

این موشک اولین مورد از سه موشک ناسا است که از مرکز فضایی تازه ساخته شده آرنهم(Arnhem) در مرز شمالی استرالیا به فضا پرتاب می‌شود.

دانشمندان امیدوارند که این پرتاب به آنها در مطالعه تاثیر نور یک ستاره بر سکونت‌پذیری سیارات مجاورش، کمک کند.

ناظرانی که به این پایگاه دوردست سفر کردند، فقط برای حدود ۱۰ ثانیه موشک را تماشا کردند پیش از آن که از دید خارج شود. مدت حضور این موشک در فضا نیز کوتاه بود و این موشک ۱۳ متری پس از ۱۵ دقیقه به زمین بازگشت.

ناسا از خاک استرالیا موشک تحقیقاتی پرتاب کرد

با این وجود داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط دوربین اشعه‌ایکس آن در همین زمان کوتاه به روشن شدن اسرار منظومه‌های آلفا قنطورس A و B که نزدیک‌ترین منظومه‌های دو ستاره‌ای به زمین در فاصله تنها ۴.۳ سال نوری هستند، کمک می‌کند.

استرالیا به تازگی تلاش‌های فضایی خود را افزایش داده و از یک آژانس دفاعی با تمرکز بر مقابله با جاه طلبی‌های روسیه و چین در فضا رونمایی کرده است.

مرکز فضایی آرنهم اولین و تنها پایگاه پرتاب موشک‌های تجاری در یک منطقه استوایی در جهان است.

انتظار می‌رود پرتاب بعدی در روز چهارم ژوئیه(۱۳ تیر) انجام شود. ناسا متعهد شده که تمام مواد و زباله‌های ناشی از این پرتاب را جمع آوری و به ایالات متحده بازگرداند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: