کد خبر: ۵۴۷۱۹۱
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۷

نخست وزیر مکلف لبنان امروز (دوشنبه) مذاکرات پارلمانی را برای تشکیل دولت آغاز می‌کند.

به گزارش شفاف، به نقل از سایت روزنامه العربی الجدید، یک منبع نزدیک به نجیب میقاتی، نخست وزیر مکلف لبنان اعلام کرد: میقاتی کاملا به وظیفه خود عمل می‌کند و وی برای معرفی یک ساختار دولتی در سریع‌ترین زمان ممکن به میشل عون، رئیس جمهور لبنان تلاش می‌کند. وی خواهان تعطیلی دولت یا تعلل نیست و می‌خواهد بر اساس متن قانون اساسی با رئیس جمهور مذاکره کند. میقاتی امروز و فردا (سه شنبه) با فراکسیون‌ها و نمایندگان مذاکره خواهد کرد و به نظرات آن‌ها گوش خواهد داد تا به رویکرد واضحی دست یابد. او بر اهمیت همکاری همگان در این مرحله حساس تأکید دارد.

وی گفت: ساختار دولتی شامل اسامی است که احتمالا اکنون در دولت موقت هستند. اگر انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود عمر این دولت طولانی نخواهد بود. میقاتی صرف نظر از سرعت تشکیل دولت یا موانعی که احتمالا موجب تأخیر در آن شود به پیگیری پرونده‌ها از جمله پرونده اقتصادی و مذاکره با صندوق بین المللی پول ادامه می‌دهد. میقاتی دیدارهایش را با نبیه بری، رئیس پارلمان و معاونش الیاس بوصعب آغاز می‌کند. وی مذاکراتش را با بیشتر فراکسیون‌های سیاسی به جز فراکسیون "لبنان قوی" تکمیل می‌کند. قرار است مذاکره با این فراکسیون فردا انجام شود.

جبران باسیل، رئیس جریان آزاد ملی لبنان از سوی رقبایش به کارشکنی در تشکیل دولت‌هایی که از آن راضی نیست متهم می‌شود. وی مشارکت در دولت را به در اختیار گرفتن پست‌هایی مثل وزارت انرژی، دادگستری و خارجه مشروط می‌کند.

برخی احزاب سیاسی تأکید می‌کنند که در دولت کنونی شرکت نمی‌کنند از جمله آن‌ها حزب القوات اللبنانیه به ریاست سمیر جعجع، حزب "سوسیال ترقی خواه" با ریاست ولید جنبلاط و حزب "الکتائب اللبنانیه" با ریاست سامی الجمیل است.

در این راستا عارف العبد، تحلیلگر سیاسی و استاد دانشگاه گفت: میقاتی اشاره کرده  که ساختار دولت احتمالا آخر هفته آماده باشد. دو گزینه وارد است یا یک ساختار کاملا جدید دولتی یا ساختاری متشکل از وزرای جدید و کنونی معرفی شود؛ اما احتمالا گزینه دوم اجرا شود. روند تشکیل دولت احتمالا طول خواهد کشید چراکه رئیس جمهور احتمالا با ساختارهای ارائه شده موافقت نخواهد کرد. واضح است که وی در این روند تنها نیست. تشکیل دولت یا حتی اصلاح آن یک مسئله ساده نخواهد بود و عون احتمالا به خاطر شروط باسیل با آن موافقت نمی‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: