کد خبر: ۵۴۷۲۶۴
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۳

کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب اپوزیسیون ترکیه گفت که اسرائیل، عربستان و یونان را به دلیل اقداماتی که در سال‌های اخیر علیه ترکیه انجام داده‌اند، مجازات خواهد کرد

به گزارش شفاف، به نقل از پایگاه خبری میدل ایست آی، قلیچدار اوغلو که رهبری حزب «مردم جمهوری‌خواه ترکیه» را برعهده دارد، در پست‌های متوالی در توییتر گفت، ترکیه در تعامل با این کشورها «خط قرمزهایی» دارد.

او گفت:، اسرائیل و عربستان سعودی هزینه اقداماتشان را خواهند پرداخت و یونان نیز باید منتظر حسابرسی باشد.

او با اشاره به حمله اسرائیل به کاروان کمک‌رسانی غزه که در آن ۹ فعال ترک کشته شدند، گفت: به شهادت رساندن شهروندان ما در آب‌های بین‌المللی هزینه‌ای دارد. پیام من برای اسرائیل این است که این مسئله برای ما مختومه نشده است.

این اظهارات قلیچدار اوغلو پس از دیدار وی با خانواده یکی از فعالان ترک کشته شده به دست سربازان اسرائیلی مطرح شد.

ترکیه و اسرائیل در سال ۲۰۱۶ و پس از عذرخواهی اسرائیل و پرداخت غرامت به کشته شدگان، قراردادی امضا کردند. از آن زمان تاکنون تمامی پرونده‌های دادگاه‌ها در ترکیه توسط دولت این کشور بسته شده است. دولت‌های اسرائیل و ترکیه اخیرا تلاش کرده‌اند تا روابط خود را بهبود بخشند و در همین راستا، اسحاق هرتزوگ، رئیس رژیم صهیونیستی در ماه مارس به آنکارا سفر کرد.

قلیچدار اوغلو که یکی از گزینه‌های این حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده ترکیه است، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان را - که اخیرا به آنکارا سفر کرده بود - مورد انتقاد قرار داد. با قتل وحشیانه جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی به دست عوامل عربستان در ترکیه در سال ۲۰۱۸، روابط ترکیه و عربستان به سردی گراییده بود.

قلیچدار اوغلو گفت: می‌خواهم چند کلام هم با بن سلمان سخن بگویم، که به کشورمان آمد. قتل در خاک ما هم هزینه‌های خود را دارد. حسابمان با بن سلمان هم صاف نشده است. شاید او اردوغان را روی انگشتانش بچرخاند، اما ترکیه کشور بزرگی است. او مجبور خواهد شد تا هزینه کارهایی که در خاک ما انجام داده را بپردازد.

تنها پنج روز پیش از سفر بن سلمان به ترکیه، یک دادگاه در این کشور پرونده بررسی قتل چمال خاشقجی را مختومه اعلام کرد. به رغم لحن تندش علیه عربستان و اسرائیل، قلیچدار اوغلو گزنده‌ترین جملات خود را برای یونان حفظ کرد.

او یونان را با مقاومت «ملی‌گرایانه» تهدید کرد و حمله ۱۹۷۴ ترکیه به قبرس را به آتن گوشزد کرد، حمله‌ای که به رهبری حزب مردم جمهوری‌خواه مردم ترکیه انجام شد.

ترکیه استدلال می‌کند که یونان برخی از جزایرش را که تحت مجموعه‌ای از قراردادهای لوزان در ۱۹۲۳ وضعیت غیرنظامی دارند، مسلح کرده است.

مولود چاووش‌اوغلو که یونان خواسته تا به مسلح کردن این جزایر پایان بخشد، در غیر اینصورت ترکیه حق حاکمیت آن‌ها را زیر سوال خواهد برد. یونان می‌گوید که قراردادهای مذکور موجب اعطای وضعیت غیرنظامی به این جزایر نمی‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: