کد خبر: ۵۴۷۲۸۸
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۱

جایزه بین‌المللی پژوهشگر جوان به دکتر روح‌الله فتحی از پژوهشگران پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی اختصاص یافت؛ این جایزه به‌صورت سالانه توسط انجمن جهانی کرایوبیولوژی به پژوهشگران زیر ۴۵ سال فعال در حوزه زیست انجماد یا کرایوبیولوژی تعلق می‌گیرد.

به گزارش شفاف، جایزه بین‌المللی پژوهشگر جوان با عنوان  "Dayong Gao Young Investigator Award" به دکتر روح‌الله فتحی از پژوهشگران پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی اختصاص یافت.

این جایزه به‌صورت سالانه توسط انجمن جهانی کرایوبیولوژی به پژوهشگران زیر 45 سال فعال در حوزه زیست انجماد و یا کرایوبیولوژی تعلق می‌گیرد که در کشور خودشان در توسعه این علم مؤثر هستند.

جایزه بین‌المللی انجمن کرایوبیولوژی در سال 2019 میلادی بنیان نهاده شده است که چهارمین دوره آن در سال 2022 میلادی در پایتخت کشور ایرلند جنوبی در ماه جولای برگزار خواهد شد. این جایزه در سال 2019 به پژوهشگری از کشور برزیل، در سال 2020 به پژوهشگری از پاکستان و در سال 2021 میلادی به یک پرتغالی اعطا شد.

دکتر روح‌الله فتحی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی، در این خصوص گفت: از اینکه امسال این جایزه بار دیگر به جهان اسلام و منطقه خاورمیانه اختصاص یافته است بسیار خوشحال هستم.

کرایوبیولوژی، علم چگونگی نگهداری مواد زیستی و سلول‌های زنده در درجه حرارت پایین است؛ حفظ طولانی‌مدت سلول‌های بنیادی، سلول‌های جنسی (اسپرم و تخمک)، جنین چندسلولی یا بافت‌های تخمدان و بیضه از جمله موارد استفاده این علم در درمان ناباروری محسوب می‌شود. بانک سلول‌های بنیادی خون بندناف نیز یکی دیگر از مصادیق استفاده از درجه حرارت پایین در نگهداری طولانی‌مدت این سلول‌های بسیار باارزش است.

پژوهشگاه رویان هم‌اکنون از آخرین روش‌های انجمادی در ذخیره‌سازی نمونه‌های زیستی بهره می‌برد و بسیاری از این روش‌ها را خود در محیط آزمایشگاه ایجاد کرده یا توسعه داده است؛ دکتر روح‌الله فتحی، دانشیار گروه جنین‌شناسی پژوهشگاه رویان است که در دو حوزه انجماد تخمک و مهندسی بافت تخمدان فعالیت می‌کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: