کد خبر: ۵۴۷۳۸۶
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۵

سه دوره معماری، قطعاتی از سفال‌، شیشه، مهره‌های سنگی، هاون سنگی و صدف تراش‌خورده در کاوش نجات‌بخشی محوطه ۱۰۶ حوضه سد چم‌‌شیر گچساران، شناسایی شد و با توجه به احتمال مغروق شدن محوطه پس از آبگیری سد، مستندنگاری دقیقی از یافته‌های کاوش انجام شد.

به گزارش شفاف، سعید امیرحاجلو سرپرست کاوش از کشف سه دوره معماری، قطعاتی از سفال‌، شیشه، مهره‌های سنگی، هاون سنگی و صدف تراش‌خورده در کاوش نجات‌بخشی محوطه 106 حوضه سد چم‌‌شیر گچساران خبر داد و گفت: کاوش نجات‌بخشی محوطه 106 حوضه سد چم‌شیر گچساران با مجوز پژوهشگاه و به منظور مطالعات علمی باستان‌شناسی در حوضه سد چم‌شیر به انجام رسید.

وی ادامه داد: هیئتی متشکل از 4 متخصص باستان‌شناسی به مدت 34 روز بدون وقفه به مطالعات باستان‌شناسی در این محوطه پرداختند و با ایجاد 5 کارگاه کاوش، 162 مترمربع از این محوطه خواناسازی شد.

حاجلو همچنین بیان کرد: در این کاوش علمی، 3 دوره معماری، قطعاتی از سفال‌، شیشه، مهره‌های سنگی، هاون سنگی و صدف تراش‌خورده شناسایی و با توجه به احتمال مغروق شدن محوطه پس از آبگیری سد، تلاش شد مستندنگاری دقیقی از یافته‌های کاوش انجام شود.

مطابق با صحبت‌های این باستان‌شناس، با توجه به وجود دو استودان در صخره‌های مشرف به این محوطه تاریخی، گونه‌های سفال شاخص و شیوه معماری برخی از دیوارها، به نظر می‌رسد استقرار و سکونت جوامع انسانی در این محوطه دست کم از دوره ساسانیان آغاز شده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین، چشم‌انداز و توانمندی‌های طبیعی منطقه و نزدیکی به رودخانه زهره سبب شده استقرار و سکونت در این محوطه در یک بازه زمانی تقریباً هزار ساله، تا سده‌های میانی اسلامی تداوم یابد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: