کد خبر: ۵۴۷۵۴۱
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۸

نخست‌وزیر ژاپن که اولین رئیس دولت توکیوست که در اجلاس سران ناتو در مادرید شرکت کرد، خواستار ارتقای چشمگیر روابط کشورش با سازمان پیمان آتلانتیک شمالی شد.

به گزارش شفاف، به نقل از شبکه خبری بلومبرگ، اظهارات فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن در اسپانیا، تازه‌ترین گام به سمت یک آرایش امنیتی قدرتمندتر برای ژاپن است که از سال ۱۹۴۷ قانون اساسی صلح‌طلب خود را که پیش‌نویس آن برای آمریکا بوده، بدون تغییر نگه داشته است.

یک مقام وزارت خارجه ژاپن به خبرنگاران گفت، کیشیدا تاکید کرد که حضور او در این نشست در کنار همتایان خود از استرالیا، نیوزلند و کره جنوبی نشان داد که امنیت در اروپا را نمی‌توان از امنیت در هند – پاسیفیک جدا کرد.

نخست‌وزیر ژاپن با تکرار نگرانی‌ها در مورد تلاش‌ها برای تغییر وضع موجود از طریق زور در دریای چین جنوبی و شرقی، گفت مشتاقانه منتظر ملاقات با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در ژاپن است.

کیشیدا همچنین خواستار بازنگری یک سند مرتبط به سال ۲۰۱۴ شد که ۹ زمینه همکاری بین ژاپن و ناتو مانند دفاع سایبری و امنیت دریایی را مشخص می‌کند.

نخست‌وزیر ژاپن در یک نشست جداگانه با رهبران گروهی که ژاپن از آن به عنوان AP۴ یاد می‌کند شرکت کرد؛ گروهی متشکل از آنتونی آلبانیز نخست وزیر استرالیا، یون یوک سول رئیس جمهور کره جنوبی و جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند. کیشیدا از این چهار شریک آسیایی و اقیانوسیه‌ای خواست تا به طور منظم در نشست‌های ناتو شرکت کنند.

فومیو کیشیدا همچنین در یک نشست سه‌جانبه با حضور رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی و جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا شرکت کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: