کد خبر: ۵۴۷۶۰۳
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۳

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ضمن اشاره به جنایات حقوق بشری آمریکا و حمایت این کشور از رژیم صدام در طول جنگ تحمیلی گفت: سهم و مسئولیت کشورهای دخیل در جنایت بمباران شیمیایی سردشت باید تعیین شود.

به گزارش شفاف، کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر، ضمن اشاره به هفته افشای ماهیت حقوق بشر آمریکایی، به موضوع نقش کشورهای غربی در اقدام تروریستی رژیم صدام مبنی بر بمباران شیمیایی سردشت پرداخت.

غریب‌آبادی در مورد نقش کشورهای غربی در رقم خوردن فاجعه سردشت گفت: جمهوری اسلامی ایران قربانی سلاح‌های کشتار جمعی است؛ بر اثر به‌کارگیری سلاح‌های شیمیایی علیه مردم کشورمان بیش از 13 هزار نفر شهید و بیش از 100 هزار نفر مجروح شدند؛ در حال حاضر نیز برخی از جانبازان شیمیایی ما به صورت روزانه به شهادت می‌رسند.

وی در ادامه اظهار کرد: بر اساس گزارش چند سال پیش سازمان منع سلاح‌های هسته‌ای مستقر در لاهه، بیش از 15 کشور که عمدتاً اروپایی هستند به همراه آمریکا، در تجهیز رژیم صدام به سلاح شیمیایی نقش داشتند؛ این کشورها باید اکنون پاسخگو باشند.

به گفته دبیر ستاد حقوق بشر، سازمان‌های حقوقی - بین المللی ذی‎ربط باید این کشورها را پاسخگو کنند؛ البته شکایت‌هایی در برخی از مجامع علیه افراد از تابعیت‌های اروپایی انجام شده است؛ ولی این کفایت نمی‌کند.

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش به شکل موردی به حکم زندان 18 ساله برای یک تاجر هلندی بر اساس اسناد ارائه شده از سوی ایران و شکایت‌های قربانیان سلاح‌های شیمیایی در سال‌های قبل اشاره و بیان کرد: این فرد تبعه یک کشور اروپایی است؛ این سیاست دولت‌های اروپایی و آمریکا بود که صدام را به سلاح شیمیایی مسلح کرد، نه ضرورتاً یک یا دو فرد؛ این کشورها مقصرند و باید به جرایمشان رسیدگی شود.

وی در ادامه تأکید کرد: سهم و مسئولیت کشورهای دخیل در جنایت بمباران شیمیایی سردشت باید تعیین شود.

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر گفت: توصیه ما این است که این موضوع در چارچوب حقوقی در مجامع حقوقی پیگیری شود و علیه تمامی این کشورها و اشخاص چه حقیقی و چه حقوقی که در تسلیح رژیم صدام به تسلیحات شیمیایی نقش داشتند، اقامه دعوی شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: