کد خبر: ۵۴۷۸۴۴
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۰

رئیس دانشکده ارتباطات و رسانه دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز گفت: رسانه‌ها برای خروج از انفعال، محاصره تبلیغاتی و تحقق راهبرد بازداندگی باید رویکردهای فعلی را از سنتی، انفعالی، واکنشی، سکوت و کوچک‌نمایی به تعاملی، فعال و واقع‌نمایی تغییر دهند.

به گزارش شفاف، اکبر نصراللهی، رئیس دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطات و رسانه دانشگاه آزاداسلامی واحد تهران مرکزی در مراسم رونمایی از  کتاب "یک زمستان با کولبرها"  اظهار کرد: دنیای رسانه و ارتباطات پر از دوگانه است. از جمله این دوگانه‌ها ،دوگانه خاطرات و خطرات، نگاه اداری و غیراداری،  پوشش رویدادی  و روندی، سطحی و عمقی، منفعت خود در مقابل منفعت مردم و کشور است؛ اگر روزنامه‌نگاران در دوگانه‌های مختلف فقط یک بعدی به خاطرات، نگاه اداری، منفعت خود و پوشش رویدادی و سطحی توجه داشته باشند، همچنین تحلیل محور نباشند و منافع خود را بر منافع و مصالح مردم و کشور ترجیح دهند، کشور و مردم  دچار مخاطرات و بحران می‌شوند.

وی افزود: یکی‌دیگر از دوگانه‌های عرصه روزنامه‌نگاری، مسئول‌محور و مردم‌محور بودن است. بسیاری از خبرنگاران  به جای این که طرف مردم باشند، رویکرد صرف و نادرست مسئول و شهرت‌محور دارند. خبرنگاران نباید خود را به راوی،کاتب و میکروفون یک‌طرفه مسئولان، تقلیل دهند بلکه باید هم مواضع و نظرات و هم خدمات آن‌ها را منتشر کنند و هم از مردم، مشکلات، آرزوها و آمال آن‌ها روایت کنند.

رئیس دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطات و رسانه دانشگاه آزاداسلامی واحد تهران مرکزی گفت: دوگانه‌های انفعال و فعال، محافظه‌کاری و انقلابی، عافیت‌طلبی و مسئولیت‌طلبی، یک‌جانبه‌نگری و چندجانبه‌نگری، مرکز محور و پیرامون‌نگر، طرح مشکل در مقابل طرح و حل مشکل را از جمله دوگانه‌های متنوع و متکثر عرصه رسانه است؛ متأسفانه در این دوگانه‌ها، انفعال، محافظه‌کاری، عافیت‌طلبی، یک‌جانبه‌نگری، مرکز محوری، طرح مشکل بدون ارائه راه حل مشکل بر کار رسانه‌ها غلبه دارد.

نصراللهی تصریح کرد: روزنامه فرهیختگان و آقای امامی تلاش داشته‌اند تا در ماجرای کولبرها، مهرشاد سهیلی، حاکمیت مجدد طالبان، عسلویه و ..., جامع‌نگر و تحلیل محور باشند، مردم و حاشیه را ببینند و با وجود خطرات و مشکلات موجود،  به موضوعات راهبردی نظام و مردم توجه داشته و روایت اول متفاوت داشته باشند. رسانه‌های داخلی در موضوعات راهبردی مثل اقوام، زنان، فساد اقتصادی، انحراف‌ها و به طور کلی مخاطرات و بحران‌ها، روایت اول ندارند به همین دلیل است که رسانه‌های داخلی در موضوعات مهم و راهبردی در زمین رسانه‌های غیرمسئول و حتی معاند بازی می‌کنند.

وی ادامه داد: حتی در همین موضوع کولبرها هم ابتدا دیگران روایت کردند و بعد از شکل‌گیری افکار عمومی، خبرنگار روزنامه فرهیختگان  با احساس مسئولیت، در اقدامی درخور تقدیر, در دو نوبت سعی کرد  با حضور در میدان و همراهی با کولبرها، موضوع را از منظر منصفانه روایت کند.

رئیس دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطات و رسانه دانشگاه آزاداسلامی واحد تهران مرکزی تصریح کرد: رسانه‌ها برای خروج از انفعال، محاصره تبلیغاتی و تحقق راهبرد بازداندگی باید رویکردها و راهبردهای فعلی را از سنتی، انفعالی، واکنشی، سکوت و کوچک‌نمایی به تعاملی، فعال، فوق فعال و واقع‌نمایی تغییر دهند و به ژانر روزنامه‌نگاری تحقیقی روی بیاورند. لازمه ادامه حیات مطبوعات با توجه به بروز پدیده ارتباط جمعی و خروج  تولید خبر از انحصار رسانه‌های اصلی توجه به روزنامه‌نگاری تحقیقی، تولید و پرداخت اختصاصی است.

نصراللهی بیان کرد: روزنامه‌نگاری تحقیقی، جریان‌ساز، روندی، عمقی، جامع، تیمی، زمان‌بر، مستند، مدافع حقوق مظلومان، راه‌حل‌محور و امیدبخش است و به هوش، صبر، شجاعت، حمایت، اطلاعات دقیق، انصاف، صداقت و نظم نیاز دارد. اشتباه در روزنامه‌نگاری تحققی و عجله و شتاب در این زمینه، علاوه بر زیان‌های جبران‌ناپذیری بر روزنامه‌نگار ممکن است حیات رسانه و امنیت ملی را با تهدید مواجهه کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: