کد خبر: ۵۴۷۸۹۷
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۰
همزمان با افزایش رزمایشات نظامی مشترک؛

همزمان با اینکه کره شمالی، این کشور مجهز به سلاح هسته‌ای تسلیحات خود را به نمایش گذاشته است، جنگنده‌های رادارگریز اف-۳۵ ای (F-۳۵A) نیروی هوایی ایالات متحده امروز (سه‌شنبه) برای اولین بار از سال ۲۰۱۷ علنا وارد کره جنوبی شدند.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ رزمایش‌های مشترک در سالهای اخیر ابتدا در سال ۲۰۱۸ به دلیل تلاش برای تعامل دیپلماتیک با کره شمالی و بعدا به دلیل همه‌گیری کووید-۱۹ کاهش یافته بود.

یون سوک یول، رئیس جمهوری کره جنوبی که در ماه مه ریاست را برعهده گرفت، به دنبال افزایش قدرت‌نمایی نظامی متحدان به صورت علنی بوده است.

از طرفی کره شمالی نیز ظاهرا برای اولین بار از سال ۲۰۱۷ "آماده آزمایش سلاح هسته‌ای می‌شود."

وزارت دفاع کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد که شش تا از این جنگنده‌های رادارگریز اف-۳۵ ای به مدت ۱۰ روز در کره جنوبی خواهند ماند.

این وزارتخانه گفت: «هدف از این استقرار نمایش بازدارندگی قوی، موقعیت دفاعی مشترک و توسعه همکاری‌های مشترک میان نیروی هوایی ایالات متحده و نیروی زمینی جمهوری کره جنوبی (ROK) است.»

نیروهای کره ایالات متحده (USFK)، یگان نیروی زمینی ایالات متحده آمریکا مستقر در کره جنوبی اعلام کرد که کره جنوبی ۴۰ فروند از این جنگنده‌های رادارگریز را از آمریکا خریده و به دنبال خرید ۲۰ تا جنگنده دیگر از همین نوع است.

این در حالیست که کره شمالی این رزمایشات مشترک و اقدام کره جنوبی مبنی بر خرید تسلیحات را نمونه‌ای از "سیاست‌های خصمانه" دانست و اعلام کرد که چنین اتفاقاتی ثابت می‌کند که پیشنهادات آمریکا درخصوص مذاکرات بدون پیش‌شرط، "توخالی و تهی" هستند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: