کد خبر: ۵۴۸۱۰۴
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۰

دستیار اقتصادی رئیس‌جمهور گفت: باید تدبیری کرد که دانشگاه‌ها به تدریج بتوانند منابع مالی مستقل جذب کنند و بند ناف آنها از بودجه دولت جدا شود؛ دانشگاه‌ها به بودجه عمومی دولت متصل هستند و برای هر دانشجو سالانه ۵۶ میلیون تومان هزینه می‌شود!

به گزارش شفاف، فرهاد رهبر در پنجاه و هشتمین اجلاس سراسری معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی عالی کشور اظهار کرد: دانشگاه‌ها به بودجه عمومی دولت متصل هستند و برای هر دانشجو سالانه 56 میلیون تومان هزینه می‌شود، کاهش وابستگی دانشگاه به بودجه عمومی، تغییر رویکرد تخصیص بودجه به مدل ماموریت‌گرا، تغییر خدمات از خدمات آموزشی به خدمات دانش‌بنیان و فناورانه و همچنین بازنگری در نظام‌های دانشگاه نظیر ارتقای اعضای هیئت علمی از جمله مولفه‌های تحول در اقتصاد آموزش عالی است.

وی با اشاره به چالش‌های آموزش عالی ادامه داد: متناسب نبودن آموزش‌های دانشگاهی با نیازهای بازار کار، حرکت آهسته بخش آموزش عالی به سمت اقتصاد دانش‌بنیان و کارآفرین، افزایش فرار مغزها و مهاجرت نخبگان و کاربردی نبودن برخی آموزش‌های دانشگاهی از جمله این چالش‌ها است.

دستیار اقتصادی رئیس‌جمهور گفت: فاصله قابل توجه وضع موجود با وضع مطلوب دانشگاه تراز انقلاب، فاصله آموزش با استانداردهای آموزشی تراز جهانی، کم‌توجهی به پژوهش‌های اصیل و باکیفیت، کم توجهی و ارتباط ضعیف آموزش و پژوهش دانشگاهی با بخش صنعت و توجه ناکافی به علوم پایه از دیگر چالش‌های نظام آموزش عالی است.

دکتر رهبر افزود: نظام نامناسب جذب هیئت علمی، کاهش تعلق سازمانی دانشگاهیان، ضعف اخلاق حرفه ای و فرهنگ آکادمیک، ضعف نظارت بر کارایی دانشگاه‌ها به این صورت که بعد از دادن مجوز یک رشته، نظارت لازم بر چگونگی کیفیت‌ ارایه آن رشته انجام نمی‌شود و همچنین عملکرد ضعیف در تجاری‌سازی دانش از دیگر چالش‌هایی است که می‌توان به آنها اشاره کرد.

وی اضافه کرد: فرایند دگرگونی دانشگاه‌های مدرن در نسل اول، آموزش‌محور بود و  سپس به پژوهش‌محور، کارآفرین، ارزش آفرین و حکمت‌بنیان و تمدن‌ساز تغییر کرده است اما ما همچنان در نسل دوم که پژوهش‌محور است باقی مانده‌ایم و زمینگیر شده‌ایم.

دستیار اقتصادی رئیس‌جمهور گفت: گزارش‌های پیمایش نوآوری در کشور، توسط معاونت علمی ریاست جمهوری نشان می‌دهد که شرکت‌ها تنها پنج درصد نیاز به فناوری خود را با تحقیق و توسعه درون شرکتی، هشت درصد را با تحقیق و توسعه مشارکتی، 15 درصد را با خرید دانش فنی از بنگاه‌ها و سازمان‌ها و 71 درصد نیاز خود را با خرید ماشین آلات و ابزار تأمین می‌کنند و جالب توجه این است که قوانین موجود نیز به این وابستگی فناوران به خارج از کشور کمک می‌کند به طور مثال می‌توان به معافیت گمرکی ماشین‌آلات صنعتی اشاره کرد.

رهبر افزود: تغییر و تحول در رشته‌های دانشگاهی و دانشگاه‌هایی که مورد استقبال مردم نیست و رشته‌هایی که دوره عمر آنها گذشته است و تعیین تکلیف دانشگاه‌ها و یا رشته‌هایی که سهم قابل توجهی در جمعیت بیکار تحصیلکرده دارند و تعیین تکلیف دانشگاه‌هایی که ظرفیت آنها پر نمی‌شود و هزینه سرانه آنها بسیار زیاد است از جمله اقدامات عملیاتی است که باید انجام شود.

پنجاه و هشتمین اجلاس سراسری معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی عالی کشور در دانشگاه فردوسی مشهد در حال برگزاری است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: