کد خبر: ۵۴۸۱۴۰
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۷
میلگرد ( Rebar ) یک نوع میله فولادی است که در ایجاد مقاومت در بتن از آن استفاده می کنند. در واقع افزودن  میلگرد به بتن, سبب استحکام آن می شود.

تاریخچه میلگرد

بتن از هزاران سال قبل در طیف گسترده ای از پروژه های ساختمانی استفاده می شده است. به عنوان مثال رومی ها در ساخت کلوسیوم از بتن استفاده کرده اند. با این حال, ساخت بتن دارای میلگرد نسبتا جدید است و کمتر از 200 سال است که رواج یافته است. مورخان درباره نام اولین شخصی که از بتن میلگرد در یک پروژه ساختمانی استفاده کرده, اطمینان ندارند. اما اتفاق نظر بر این است که این تکنیک در کشور فرانسه و در حوالی سال 1850 توسعه یافته است.

در سال های بعد, افراد و شرکت های مختلف روش ها ی خاص خود را در ایجاد و استفاده از میلگرد توسعه دادند. برخی از آنها برای ساختن میلگردها از آهن استفاده می کردند و برخی دیگر از فولاد (جهت مطالعه بیشتر به آهن چیست و فولاد چیست مراجعه نمایید) آزمایشات زیادی بر روی شکل میله ها انجام شد. آنها به صورت قطعات تخت یا پیچ خورده و در اندازه های مختلف تولید می شدند. روش های مختلفی برای اتصال میله ها و رعایت ایمنی آنها در حین و بعد از افزودن به بتن نیز مورد آزمایش قرار می گرفت. در نهایت بهترین تکنیک ها باقی ماندند و آنهایی که رضایت بخش نبودند همه به تاریخ پیوستند.

استفاده از ساخت و ساز بتن آرمه به سرعت به روش انتخابی ساختمان های اروپایی بدل شد و این تکنیک خیلی زود وارد آمریکا شد و آنها متوجه شدند که کاربرد میلگرد چیست.

در سال 1878, تادئوس هایت اولین حق ثبت اختراع ایالات متحده را برای سیستم خود دریافت کرد. یک پالایشگاه متعلق به شرکت Pacific Coast Borax اولین پروژه ساختمانی ایالات متحده بود که از این سیستم استفاده کرد و در سه ماهه اول قرن بیستم, ساخت بتن میلگرد به گزینه اصلی پروژه های جدید تبدیل شد. با وجود بتن آرمه, بهره برداری از زمین و ساخت و سازها افزایش یافت و به این ترتیب ساختمان ها می توانستند تا ارتفاعات بالاتری صعود کنند.

به طور خلاصه, میلگرد به ظهور آسمان خراش های مدرن کمک شایانی کرد. پل ها, بزرگراه ها, میادین ورزشی, مدارس, سدها, فرودگاه ها و بسیاری از پروژه های دیگر به مقاومت و دوام بتن آرمه امروزی متکی هستند.

مشخصات فنی میلگردها

میلگردها با استفاه از فرآیند نورد گرم تولید می‌شوند. اما در این فرآیند گاهی اوقات از شمش‌های فولادی به عنوان مواد اولیه استفاده شده و گاه آهن آلات ضایعاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مشخصات فنی میلگرد‌ها که به طور معمول در کارخانه سازنده بر روی آن‌ها حک می‌شود، این ویژگی و بسیاری از ویژگی‌های دیگر میلگرد را برای ما مشخص می‌کند. معمولا بیش‌تر کارخانه‌های تولید کننده این مقاطع فولادی با علامت اختصاری میلگرد مشخصات فنی آنها را مشخص می‌کنند.

 

به طور معمول، حرف اول کارخانه سازنده یا نماد ان بر روی میلگرد ها قرار می‌گیرد. استحام تسلیم میلگرد، درجه استحکام و اندازه میلگرد موارد دیگری هستند که می‌توان آن‌ها را از مشخصات فنی میلگرد دریافت کرد.

 

نقش میلگرد در بتن

هدف از استفاده میلگرد در بتن، افزایش قدرت تقویت مصالح است. میلگردها با ترکیب آلیاژهای مختلف برای کاربردهای متنوع تولید می‌شوند. میلگردهای آجدار یکی از معمول ترین انواع میلگرد هستند. وجود آج روی میلگرد کمک می‌کند این مقطع با استحکام بیشتری درون بتن قرار بگیرد و در نتیجه آن احتمال آسیب و شکستگی در سازه تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. با توجه به این تعاریف میبینیم که میلگرد نقشی بسیار مهم در بتن ایفا می‌کند. همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردیم، بتن بسیار محکم است اما اگر بر مرکز بتن فشار بالایی وارد شود، این ماده به راحتی دچار ترک و شکستگی می‌شود.

برای اینکه بهتر این موضوع را متوجه بشوید، یک تیر بتنی را به عنوان اسکلت بتنی سازه تصور کنید. این تیر تنها در دو طرف توسط ستون پوشش داده شده است و قسمت وسط تیر توسط هیچ ستونی پشتیبانی نمی‌شود. حال تصور کنید که نیرویی خارجی به وسط این تیر فشار وارد می‌کند، فشار وارده به راحتی منجر به نصف شد تیر خواهد شد. برای اینکه از این اتفاق جلوگیری کنیم، تیر بتنی خود را با میلگردهای آجدار مسلح می‌کنیم. زمانی که این تیر بتنی به خوبی محافظت شده باشد با اولین فشار وارده دچار آسیب و شکستگی نخواهد شد. این روش جلوی شکستگی بتن را می‌گیرد چراکه میلگرد فشار وارد شده بر سازه را دریافت و بدون آسیب رساندن به بتن آن را خنثی می‌کند.

از دیگر دلایل استفاده ار میلگرد در بتن می‌توان به کاهش ضخامت بتن اشاره کرد. زمانی که میلگرد در بتن ریزی مورد استفاده قرار می‌گیرد دیگر نیازی نیست شما از بتن با ضخامت بالا استفاده کنید. دلیل این موضوع را می‌توان به استحکام بالای بتن ریزی بدون نیاز به افزایش ضخامت ربط داد. بتنی که دارای خواص شکنندگی بود حال با استفاده از میلگرد نه تنها بسیار محکم شده است بلکه پیاده‌سازی آن نیز آسان تر شده است. علاوه بر تمام این موارد، استفاده از میلگرد باعث کاهش هزینه ساخت و ساز نیز می شود.

مشخصات ظاهری میلگرد چه هستند؟

به طور کلی، میلگردها از نظر ظاهر به دو دسته «میلگرد ساده» (Plain Rebar) و «میلگرد آج‌دار» (Deformed Rebar) تقسیم می‌شوند. در استاندارد 3132 ایران با عنوان «میلگردهای فولادی گرم نوردیده برای تسلیح بتن – ویژگی‌ها و روش‌های آزمون»، طبقه‌بندی میلگردهای ساده و آج‌دار به صورت جدول زیر آورده شده است.

کاربرد انواع میلگرد در ساختمان ؟

میلگردها به اشکال مختلفی در مواد بتنی استفاده می شوند و معمولا در نقشه های سازه ای, مانند تصویر زیر ترسیم می شوند. شما می توانید با مشاهده تصویر زیر متوجه شوید که علامت اختصاری هر میلگرد چیست. در ادامه کاربرد هر یک از آنها شرح داده شده است.

  • میلگرد راستا : مقاومت کششی بتن را افزایش می دهد.
  • میلگرد خاموت : از گسترش ترک خوردگی و بیرون زدگی آرماتورهای طولی در اثر کمانش و تحمل نیروهای برشی جلوگیری می کند.
  • میلگرد سنجاقی : در تقویت مقاومت برشی خاموت ها و برقراری اتصال کامل بین میلگردهای طولی و خاموت موثر است.
  • میلگرد خرک : در بتن ریزی فونداسیون و کف ساختمان, برای قرار دادن دو شبکه افقی متوالی با فواصل معین در یک قالب کاربرد دارد.
  • میلگرد رکابی : برای در یک راستا قرار دادن آرماتورهای عمودی یا طولی در بتن ریزی دیوارها و دال ها (U شکل) یا بین دو سفره آرماتور (شبکه مش بندی) به کار می رود.
  • میلگرد ادکا : برای تحمل نیروهای برشی و لنگرهای منفی در تکیه گاه های تیر, به کار می رود.

 

همیار فلز با بیش از نیم قرن سابقه فعالیت در زمینه آهن آلات با ۳۸ سازمان دولتی طرف قرارداد استو به شما این امکان را می دهد تا در کمترین زمان با فاکتور رسمی خرید خود را انجام دهید.

 

کلمات کلیدی: میلگرد، فولاد، همیارفلز

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: