کد خبر: ۵۴۸۱۷۳
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۵

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش با اشاره به نقش توسعه هنرستان‌ها در کاهش بیکاری جوانان گفت: گرایش دانش‌آموزان به رشته ریاضی در طول سال‌های اخیر نصف شده است.

به گزارش شفاف، محمدمهدی کاظمی با اشاره به نقش محوری رسانه‌ها در مطالبه‌گری اجرای سند تحول بنیادین اظهار کرد: انتظار داریم رسانه‌ها در راستای تبیین عدالت اجتماعی و تربیتی سند تحول بنیادین در جامعه تلاش کنند و از ظرفیت خود برای کمک به نظام تعلیم و تربیت در نیل به اهداف عالیه سند استفاده کنند.

وی با اشاره به فعالیت 684 پژوهش‌سرا در کشور گفت: تقویت پژوهش‌محوری و توسعه پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی یکی دیگر از برنامه‌های مهم معاونت آموزش متوسطه است؛ از ابتدای سال تا کنون سه پژوهش‌سرای جدید به مجموع پژوهش‌سراهای کشور اضافه کرده‌ایم و امیدواریم آن‌ها به مراکز رشد خلاقیت، نوآوری و کشف استعدادهای دانش‌آموزان تبدیل شوند.

کاظمی افزود: امیدواریم سومین مرکز رشد، نوآوری و کارآفرینی برای بهره‌مندی دانش‌آموزان استان گلستان با شروع سال تحصیلی جدید مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش به کاهش استقبال دانش‌آموزان از تحصیل در رشته ریاضی اشاره و خاطرنشان کرد: سهم رشته ریاضی فیزیک در اوایل دهه گذشته 28.6 درصد از مجموع ثبت‌نامی‌های مقاطع متوسطه بود که این رقم در سال قبل به 14.7 درصد کاهش یافت و باید این سهم را به دلیل نقش فراوان ریاضی به عنوان یک رشته پایه افزایش دهیم.

وی با تاکید بر ایجاد زمینه ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به آموزش و پرورش گفت: توسعه هنرستان‌های جوار صنعت، در راستای مشارکت‌پذیری در توسعه آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای است که باید با رویکردهای آینده‌پژوهانه از ظرفیت‌های صنعتی استان استفاده کنیم.

کاظمی ادامه داد: توسعه هنرستان‌های فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش یکی از مهم‌ترین راهکارها برای رفع بیکاری جوانان است که همکاری صنایع و آموزش و پرورش می‌تواند در این زمینه موثر باشد.

وی تصریح کرد: یکی از برنامه‌هایی که وزارت آموزش و پرورش در دستور کار قرار داده، رشد و توسعه هنرستان‌ها در استان‌های مرزی کشور است که با ایجاد دیپلماسی مهارتی علاوه بر توسعه ارتباط دو کشور، درآمد ارزی خواهد داشت و تلاش داریم در استان‌های مرزی از جمله گلستان، خوزستان، اردبیل و ایلام این مراکز آموزشی را راه‌اندازی کنیم.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تخصیص 3 هزار و 300 میلیارد ریال اعتبار برای تجهیز هنرستان‌ها در بودجه سنواتی سال 1400 گفت: ماهیت آموزش‌ها توجه به بحث اشتغال و ارتقای مهارت دانش‌آموزان است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: