کد خبر: ۵۴۸۲۰۳
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۰

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: نگاه دولت به حوزه پوشاک، نگاهی مردم محور است و ضمن تأکید بر عفاف و حجاب، همه سلایق فرهنگی را زیر چتر حمایتی خود قرار می‌دهد.

به گزارش شفاف، آیین گشایش یازدهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر ظهر امروز در محل برج میلاد برگزار شد.

محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این مراسم طی سخنانی موضوع عفاف و حجاب را مقوله‌ای تاریخی و مبتنی بر هویت ایرانی اسلامی ارزیابی کرد و گفت: حضور تعداد زیادی از هنرمندان از نقاط مختلف کشور و با تولیدات فاخر و مبتنی بر فرهنگ بومی، نشان دهنده آن است که این مرز پرگهر و تاریخ پرافتخار آن همیشه مهد پرورش هنرمندان متعهد بوده و خواهد بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، از نهضت انقلاب اسلامی به عنوان فرایند تکاملی طی شده مردم ایران در همه حوزه‌ها به ویژه حوزه غنی فرهنگ و هنر این سرزمین یاد کرد و اظهار داشت: در شرایطی که رویکرد و تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی، رئیس جمهور محترم و شوراهای بالادستی فرهنگی بر حفظ میراث فرهنگ و هنر کشور است، این موضوع را نشان می‌دهد که این مسائل جایگاه رفیع تاریخی و تمدنی برای ما دارد.

 

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ضرورت تسهیل‌گری در زمینه مد و لباس تصریح کرد: رویکرد دولت در این امر مردمی است تا ضمن تسهیل‌گری امور، زمینه برای تولید انبوه محصولات فاخر هنرمندان را فراهم کرده و بستری ایجاد کنیم که این آثار از طریق نمایشگاه‌های مختلف در معرض دید عموم قرار گیرد و زمینه‌ای برای عرضه گسترده محصولات باشد.

اسماعیلی در ادامه سخنان خود گزارشی از برپایی این رویداد در جلسه هیات دولت را ارائه کرده و گفت: گزارشی از آماده‌سازی این رویداد به رئیس جمهور محترم تقدیم شد و ایشان و همه اعضای هیات دولت، رویکرد ایجابی وزارت فرهنگ در موضوع پوشش ایرانی اسلامی را تحسین کرده‌اند.

رئیس شورای هنر با اشاره به اینکه نگاه فرهنگی دولت به حوزه پوشاک، نگاهی مردم محور است و همه سلایق فرهنگی را زیر چتر حمایتی خود قرار می‌دهد، تأکید کرد: در دولت مردمی با همه توان در خدمت هنرمندان حوزه پوشاک خواهیم بود تا بتوانیم با همت جمعی و اجماع عمومی که امروز در کشور به وجود آمده، هم‌سو با جایگاه رفیع فرهنگ با اصالت و باشکوه ایران اسلامی حرکت کنیم.

وزیر فرهنگ بسترسازی برای فروش تولیدات فاخر لباس را دستورکار کارگروه مد و لباس دانست و گفت: در همه نمایشگاه‌ها و جشنواره های مد و لباس موضوع فروش آثار فاخر در دستور کار قرار گرفته است؛ اتفاقی که در نمایشگاه بین‌المللی قرآن با استقبال زیادی از سوی مخاطبان برای خرید پوشاک ایرانی و اسلامی صورت گرفت، همچنین این روند با پشتیبانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در همه نقاط کشور انجام خواهد شد زیرا نیازمند معرفی ظرفیت غنی کشور در زمینه پوشاک و لباس هستیم.

او ادامه داد: عفاف و حجاب حوزه مشترک همه مردم ایران است، به طوری که زنان، مردان، دختران و پسران ایرانی با هر نوع گرایش فکری، سلیقه، گویش و قومیت به عفاف و حجاب به‌ عنوان یک حوزه مشترک تاریخی افتخار می‌کنند. چرا که این موضوع جز هویت فرهنگی ایران عزیز است و مبنای رویدادهای حوزه عفاف و حجاب تاکید بر ظرفیت‌های بزرگ فرهنگی و هنری کشور است.

وزیر فرهنگ ضمن اشاره به پیشینه کهن صنعت نساجی و پوشاک در کشور، عفاف و حجاب را مقوله‌ای کاملا هنری ارزیابی کرد.

او گفت: این جشنواره و نمایشگاه نشان می‌دهد هنر عفاف و حجاب در ایران یک هنر دیرپا است و در بسیاری از ابنیه تاریخی و میراث فرهنگی که از گذشتگان به‌جا مانده، نشان داده شده که به صورت هنرمندانه به موضوع پوشاک پرداخته شده است.

لازم به توضیح است که آیین گشایش یازدهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر و رونمایی از سامانه شیما از ظهر امروز با حضور وزیر فرهنگ در برج میلاد تهران برگزار شد.

همچنین در این مراسم از نمایندگان مردم در مجلس، اعضای فراکسیون‌های فرهنگی، اجتماعی، صنایع، اعضای هنر صنعت پوشاک و اهالی سبک پوشش و مد کشور و عموم علاقه‌مندان دعوت شده است تا در این دوره از برگزاری جشنواره، حضور داشته باشند و از آخرین دستاوردها، آثار و پیشرفت‌های هنر صنعت پوشاک و سبک پوشش ایرانی اسلامی بازدید کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: