کد خبر: ۵۴۸۲۳۲
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۸
رییس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور خبر داد

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: مدیریت شهری برای پاسخ گفتن به انتظارات روزافزون مردمی، تسهیل امور، سرعت گرفتن روشهای انجام کار، شفاف بودن و مبارزه با فساد، حذف تشریفات زائد و ... چاره ای ندارد که به سمت دانش پایه شدن و همچنین هوشمند شدن حرکت کند.

به گزارش شفاف، مهدی جمالی نژاد که در نشست شهرداران استان یزد سخن می گفت، افزود: شهرداریها برای حضور موفق در عرصه هوشمند سازی باید نقشه راه دقیقی ترسیم نموده و به سرعت حرکت خود را برنامه محور ادامه دهند زیرا غفلت در این موضوعات قطعا در آینده نزدیک مدیریت شهری را با عقب افتادگی و مشکلات بزرگی مواجه خواهد ساخت.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی های دقیق و اصولی برای دانش پایه شدن و هوشمند شدن شهرها و الکترونیکی شدت امور در شهرداریها باید در اولویت مدیریت شهری باشد، تاکید کرد: بهره گیری از توانمندی های دستگاه های اجرایی و شرکتهای دانش بنیان و استارت آپ ها تاثیر زیادی در ترویج مباحث این حوزه و آشنایی مدیریت شهری و شهروندان با وظایف و تکالیف خود در این عرصه خواهد داشت.

معاون عمرانی وزیر کشور همچنین به اقدامات وزارت کشور در خصوص اصلاح و به روزآوری و تهیه قوانین جدید حوزه مدیریت شهری با همکاری دولت و مجلس اشاره کرد و با بیان اینکه اصلاح قوانین اصولا  به مثابه شمشیر دولبه است، تاکید کرد: در خصوص اصلاح قوانین باید خیلی هوشمندانه و با مطالعه قبلی ورود پیدا کرد.

وی همچنین از پیگیری برای اصلاح سهم شهرداری ها از اعتبارات قانون مالیات بر ارزش افزوده و نهایی شدن لایحه درآمدهای پایدار شهرداری و دهیاری ها خبر داد و در عین حال با اشاره به ظرفیتهای متنوع کسب درآمد، گفت: مدیریت شهری برای تأمین درآمدهای پایدار شهری و تولید ثروت باید با اتکا به مزیت های رقابتی شهر، تعریف بسته های سرمایه گذاری، بکارگیری روش های نوآورانه و خلاقانه و استفاده گام بردارد و وابستگی خود به کمک های دولتی را به حداقل برساند.

جمالی نژاد همچنین از شهرداری ها خواست تا ضمن همکاری و همفکری با استانداری به طرح نهضت ملی  مسکن توجه ویژه ای معطوف نمایند.

رییس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور همچنین در نشست هم اندیشی دهیاران استان یزد با اشاره به صدور مجوز تاسیس دهیاری برای همه روستاهای بالای ۳۰ خانوار از در دستور کار بودن صدور مجوز دهیاری برای روستاهای بالای ۲۰ خانوار با دستور وزیر کشور خبر داد و اظهار کرد: تا کنون برای ۳۷ هزار و ۸۳۰ دهیاری از سوی وزارت کشور مجوز تأسیس صادر شده است و حدود ۹۵ درصد جمعیت روستایی کشور را تحت پوشش خدمات خود قرار داده‌اند.
 
جمالی نژاد در ادامه در خصوص اقداماتی که به منظور حمایت از نهاد دهیاری از سوی وزارت کشور انجام شده به تدوین لایحه اصلاح ماده واحده تاسیس دهیاریهای خودکفا و ارسال به مجلس برای تصویب، اصلاح آیین نامه استخدامی دهیاریها در دولت با رویکرد اصلاح شرایط بکارگیری دهیاریها، تدوین و ابلاغ ساختار سازمانی دهیاریها در قالب سه فرمت برای دهیاریها از درجه یک تا شش، اشاره کرد.
 
وی همچنین از اصلاح و ابلاغ آیین نامه انضباطی دهیاریها با رویکرد طرح تخلف دهیاران در کمیته انضباطی موضوع قانون کار، ابلاغ شرایط احراز پست دهیاری و رشته های شغلی و گرایشهای تحصیلی از سوی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور خبر داد.
 
وی با اشاره به اصلاح و ابلاغ‌ دستورالعمل درجه‌بندی دهیاری‌ها بر اساس شاخص‌های جمعیت، وسعت و درآمد، مرکزیت دهستان یا بخش و دارا بودن ظرفیت گردشگری روستا در دو سال قبل، گفت: تا کنون ۳۴هزارو ۶۶۷ دهیاری در کشور از درجه یک تا شش درجه‌بندی شده است که به این ترتیب حدود ۹۲.۵ درصد دهیاری های کشور درجه بندی شده‌اند.

وی اصافه کرد: کمک به تکمیل پروژه های نیمه تمام دهیاریها از طریق اعتبارات ملی در دستور کار است و از اجرای طرحهای درآمدزای روستایی در قالب واگذاری تسهیلات کم بهره حمایت می شود.

وی همچنین به امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک وزارت کشور و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در زمینه توسعه و عمران روستایی در سال جاری اشاره کرد و گفت: زمینه‌های همکاری دو طرف در این تفاهم نامه شامل ایجاد زمینه تعامل مثبت و سازنده میان سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در حوزه فعالیتهای مرتبط با توسعه و عمران روستایی و بهبود کمی و کیفی و تسریع در روند تحقق فعالیت‌های مرتبط با تهیه، بازنگری و اجرای طرح های توسعه روستایی با اولویت شهرستانهای کمتر توسعه یافته می باشد.


بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور،  وی ارتقای کیفیت ساخت و سازهای روستایی و ترویج معماری بومی و اسلامی-ایرانی و ساماندهی مدیریت امور زمین در روستاها و همکاری در زمینه تهیه، بازنگری و اجرای طرح هادی روستایی را از موضوعات این تفاهم نامه برشمرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: