کد خبر: ۵۴۸۲۷۲
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۷

رئیس پلیس پیشگیری فراجا از ایجاد کلانتری مجازی در سامانه "پلیس من" خبر داد.

به گزارش شفاف، سردار مهدی معصوم‌بیگی با اشاره به تنوع، گستردگی و پیچیدگی ماموریت‌های پلیس از مرز تا مرکز اظهار کرد: اقدامات بسیار وسیع و گسترده‌ای توسط فرماندهی انتظامی کشور انجام می‌شود و فراجا؛ سازمانی پویا، بالنده، در تحول و تعالی بوده و شایسته است که این حجم و طیف وسیع و عظیم اقدامات و خدمات‌دهی به آحاد جامعه ارائه شود و در این میان انصافا معاونت فرهنگی اجتماعی فراجا به عنوان "حلقه وصل" پلیس و جامعه تاکنون موفق عمل کرده و توانسته با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها، به شایستگی زحمات نیروهای پلیس را منعکس کند و به تصویر بکشد.

وی با بیان اینکه قدردان زحمات همکارانمان در معاونت فرهنگی اجتماعی فراجا هستیم، افزود: معاونت فرهنگی اجتماعی فراجا مصداق بارز "تریبون پلیس" است و انعکاس حجم عظیم، گسترده و متنوع ماموریت‌های پلیس بدون اقدامات این معاونت به جامعه میسر نیست، هرچند که با توجه به تنوع، پیچیدگی و گستردگی اقدامات در فراجا، معاونت فرهنگی اجتماعی فراجا نیز نیاز به تقویت دارد.

قدردانی از حمایت‌های سردار اشتری و هیئت رئیسه فراجا

رئیس پلیس پیشگیری فراجا در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به این سوال که مهم‌ترین دستاورد پلیس پیشگیری طی سال‌های اخیر چیست ؟ اظهار کرد: بیش از 2 سال (26 ماه) است که در پلیس پیشگیری فراجا توفیق خدمت دارم و معتقدم و باور دارم هر توفیقی که حاصل شده را مرهون لطف و عنایت خداوند متعال، هدایت‌ها و حمایت فرمانده و اعضای هیئت رئیسه فراجا و تلاش و زحمت یکایک همکارانم در پلیس پیشگیری هستم.

این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: البته باید از زحمات روسای پیشین پلیس پیشگیری تقدیر کنم؛ معتقدم موفقیت محصول یک فرآیند "جمعی" است، امروز هم سیر تحولی و کسب دستاوردهای روز افزون در پلیس پیشگیری، نتیجه تلاش شبانه‌روزی یکایک پیشکسوتانم و فرماندهان عزیز سرداران "رجب‌زاده"، "بهرام نوروزی"، "تقی مهری" و "محمد شرفی" است که در این مسئولیت، زحمت کشیده‌‌اند و امروز شاهد پویایی و بالندگی این پلیس هستیم.

خط مقدم ماموریت‌های انتظامی

معصوم‌بیگی ادامه داد: پلیس پیشگیری فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم تامین نظم و امنیت عمومی قرار دارد و امروزه برخوردار از این مزیت ارزشمند است، به واقع پلیسی است؛ "سرمایه‌ساز"، که توفیق خدمتگزاری در آن نعمتی است که تنفس در فضای آن، مجاهدت را متکثر می‌سازد، به‌ویژه آن که در سرلوحه تفکر این پلیس، تدابیر، رهنمودها و اندیشه‌های نابی از فرماندهی معظم کل قوا "مدظله العالی" به عنوان شالوده‌های راهبردی برنامه و اقدام قرار گرفته است.

وی، با بیان اینکه پلیس پیشگیری یکی از پلیس‌های گسترده و تخصصی فراجاست و بیشترین مراودات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با مردم دارد، افزود: "رهنمودهای داهیانه و فرامین فرمانده معظم کل قوا "مدظله العالی‌" در حوزه کلانتری و پاسگاه‌ها و پیشگیری از جرم به همراه تدابیر راهگشای سردار "اشتری" و پشتیبانی‌های هیئت رئیسه فراجا، به واقع فرصت و قوتی است تا با اهتمام کامل و برنامه‌ریزی مدون نسبت به اجرای ماموریت‌های پلیس پیشگیری در حوزه‌های مختلف کلانتری‌ها، پاسگاه‌ها، یگان‌های امداد، ایستگاه‌های ایست و بازرسی، پلیس راه آهن، فرودگاه و یگان‌های حفاظت سازمان‌ها و دستگاه‌ها اقدام شود.

این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه به اعتقاد من پلیس پیشگیری؛ قلب انتظامی فراجا است، گفت: پلیس پیشگیری فراجا در این سال‌ها حرکت رو به جلو و سنگ بناهای عظیمی را داشته است، اقداماتی همچون طراحی و عملیاتی کردن آیین‌نامه اجرایی بند پ ماده 108 قانون برنامه ششم توسعه کشور تا ریل‌گذاری در حوزه هوشمندسازی، راه‌اندازی قرارگاه تحول کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها (کوپ)، طرح رتبه‌بندی کلانتران، اجرایی و عملیاتی کردن طرح مبنا (مانیتورینگ بزرگ نیروهای مسلح) در پلیس پیشگیری، تدوین سند تحول کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها ( کوپ) و ... رقم خورده است.

طرح‌های هوشمندسازی پلیس

رئیس پلیس پیشگیری فراجا با اشاره به اهمیت چابک‌سازی پلیس و ارائه خدمات بهینه توام با تسهیل و تسریع خدمات‌دهی به آحاد مردم بیان کرد: در راستای طرح تحول کلانتری و پاسگاه‌ها (کوپ)، پلیس پیشگیری فراجا، طرح خدمات قضائی هوشمند از طریق بستر شبکه‌های فراجا، عدالت، دولت و اینترنت را پیگیری کرد و ضروریاتی نظیر سرعت بخشیدن به درخواست مراجعان، صیانت از کارکنان (کوپ) به دلیل تماس‌های مکرر با مراجعان، تسریع، تسهیل و بهبود کیفیت ارائه خدمات، جلب رضایت مردم و اجرای مواد قانونی 34، 49، 175، 176 و 659 در آیین دادرسی کیفری و همچنین اجرای آیین دادرسی الکترونیکی و ... از موجبات اجرای طرح هوشمندسازی در کلانتری و پاسگاه‌ها بود.

وی، ارتباط الکترونیکی کلانتری و پاسگاه‌ها (کوپ‌ها) با دادسراها، دادرسی الکترونیکی (تحقیق تصویری)، گشت هوشمند، کلانتری مجازی (دیجیتال) و نظارت و پایش هوشمند را از مصادیق بارز هوشمندسازی برشمرد و گفت: بهره‌برداران این مصادیق 420 کلانتری و پاسگاه هدف در سراسر کشور هستند که بهبود کیفیت ارائه خدمات انتظامی و قضائی به شهروندان، تسریع در روند رسیدگی پرونده‌ها، افزایش نظارت و کنترل بر عملکرد نیروها و صیانت از کارکنان، اصلاح برخی فرآیندها، افزایش سطح خدمات انتظامی و رضایتمندی مردمی از آثار اجرای این طرح‌هاست.

معصوم‌بیگی ادامه داد: یکی دیگر از پروژه‌های هوشمندسازی "پلیس من" است، که با ظرفیت‌هایی که ایجاد شده به کلانتری "مجازی" یا "دیجیتال" تبدیل شده و دیگر نیازی به مراجعه حضوری مردم به کلانتری نیست؛ به طور مثال اگر خودرویی سرقت شد، مردم می‌توانند در این سامانه سرقت خودرو را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ثبت کنند و دیگر نیازی به آمدن به کلانتری نیست، از همین طریق می‌توانند حتی پرونده‌شان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پیگیری کنند که در چه مرحله‌ای قرار گرفته است.

وی افزود: مورد دیگر هم الکترونیکی کردن ارسال و دریافت پرونده‌ها به مراجع قضائی است که هزار کلانتری به این سیستم مجهز شده‌اند.

رئیس پلیس پیشگیری فراجا با اشاره به افزایش سرعت ارائه خدمات انتظامی در سامانه موبایلی "پلیس من" مطرح کرد: "پلیس من"، برنامه‌ای "کاربردی" است که کاربران می‌توانند از طریق آن بسیاری از امور وابسته به انتظامی را به صورت غیرحضوری پیگیری کرده و در زمان خود صرفه‌جویی نمایند؛ متقاضیان جهت دریافت برنامه کاربردی "پلیس من" می‌توانند از طریق وبگاه اینترنتی www.epolic.ir و همچنین اپلیکیشن "بازار" اقدام نمایند.

افزایش سرعت ارائه خدمات انتظامی به مردم

وی در اشاره‌ای به افزایش سرعت ارائه خدمات انتظامی در این سامانه موبایلی خاطرنشان کرد: در این سامانه حتی این مکان وجود دارد که به طورمثال اگر ماشین شما سرقت شد، با نصب این اپلیکیشن، وارد سامانه شده و همان لحظه می‌توانید اعلام سرقت کنید تا از همان لحظه فرآیند پی‌جویی سرقت خودرو پیگیری شود و 24 ساعت وقت دارید که مدارک و اسناد را تحویل کلانتری داده تا روند تکمیلی برای پیدا کردن وسیله نقلیه صورت بگیرد.

این مقام ارشد انتظامی مطرح کرد: در پروژه آزمایشی دیگری که در 8 استان در حال اجراست، ظرفیتی تعریف شده که مراحل آیین دادرسی در مرحله تعقیب و بازجویی به روش ویدئوکنفرانس انجام می‌شود؛ یعنی نیاز نیست متهم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به مرجع قضائی بفرستیم، بلکه اتاقی در کلانتری تعبیه شده و قاضی به صورت "وبینار" سوال مطرح کرده و جواب متهم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌گیرد و در ادامه قرار لازمه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ صادر می‌کند.

وی یاد آور شد: مسئله جدید دیگر این است که موارد مرتبط با پزشکی قانونی از جمله استعلامات نیز در حال حاضر در کلانتری‌ها از طریق سامانه انجام و دریافت‌ها و پرداخت‌ها اجرا می‌شود.

گشت‌های هوشمند پلیس

معصوم‌بیگی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اقدامات، تجهیز خودروهای پلیس به مدیریت ناوگان خودرویی یا مدیریت گشت‌هاست که 5 هزار گشتی پلیس به این سامانه مجهز شده و امکان نظارت و پایش گشتی‌ها به وجود آمده است؛ به طور مثال اینکه این گشتی آیا در جغرافیای ماموریت خود قرار دارد؛ ساکن است یا که در حال حرکت؛ سرعتش مجاز است یا خیر؛ به طور کلی رفتار گشتی‌های انتظامی توسط سامانه پایش گشتی‌ها رصد می‌شود.

 وی افزود: مولفه دیگری نیز تحت عنوان گشتی‌های هوشمند وجود دارد که 1500 گشتی مجهز به دست‌افزارهای هوشمند هستند که این امکان برایشان فراهم شده که اگر با خودروی مظنونی مواجه شدند بتوانند در لحظه استعلام گرفته و خودرو را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ متوقف کنند، البته به مرور تمام گشتی‌ها به دست‌افزارها برای استعلام مجهز خواهند شد.

 وضعیت دوربین‌های البسه پلیس

رئیس پلیس پیشگیری فراجا درباره تخصیص امکانات از جمله دوربین البسه به کلانتری‌ها خاطرنشان کرد: در حال حاضر 3 هزار کلانتری و پاسگاه در سطح کشور داریم که 420 کلانتری به عنوان کلانتری هدف تعیین شده‌اند؛ در حقیقت در جغرافیای این تعداد کلانتری، فراوانی جرم، جغرافیای جرم و میزان تماس با 110 از جمله ویژگی‌های خاصی هستند که مدنظر قرار گرفته می‌شوند؛ لذا ما بر اساس این موارد به این 420 کلانتری تمرکز خاص داریم، اما باید گفت که مابقی کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها نیز در بحث تقویت قرار گرفته‌اند، چون یکی از اولویت‌های 16گانه فراجا بحث تحول در کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها در سال 1401 است؛ قرارگاهی هم در این زمینه تشکیل شده که فرمانده‌اش سردار "حسین اشتری" فرمانده کل انتظامی است که 10 کمیته تخصصی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دنبال می‌کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: