کد خبر: ۵۴۸۳۴۵
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۶

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران نسبت به تخریب خیابان ١٧ شهریور و جمع‌آوری سنگ‌فرش‌های این خیابان توسط شهرداری منطقه ۱۲ انتقاد کرد و گفت: مشخص نیست شهردار منطقه با کدام تشخیص این کار را انجام داده است.

به گزارش شفاف، سید جعفر تشکری هاشمی امروز در هفتاد و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران و در نطق پیش از دستور خود به رویکردی نو به زیست شهری اشاره و اظهار کرد: سیر تحولات شهری در دنیا متناسب با توسعه فن‌آوری‌ها و توسعه زندگی شهری و متناسب با صنعتی شدن تغییرات چشم‌گیری داشته به همین منظور برای ادامه حیات در شهرهایی که هر روز در حال تغییر هستند نیازمند تغییر رویکرد و نگرش هستیم.

تشکری هاشمی با اشاره به اینکه در دوره مدیریت جهادی شهری در زمان قالیباف، علاوه حدود 8.5 کیلومتر مسیر پیاده‌‌راهی که احداث شد، خیابان ١٧ شهریور در مسیر میدان امام حسین تا میدان شهدا به عنوان یک پیاده‌راه آیینی و مفرح برای مردم ایجاد شد،‌ تصریح کرد: تمامی این اتفاقات براساس اسناد بالادستی صورت گرفت، به استناد طرح جامع تهران گسترش پیاده‌راه‌، دوچرخه و عرصه‌های عمومی مورد توجه قرار گرفته است.

تشکری هاشمی به عملیات تخریب خیابان ١٧ شهریور اشاره کرد و گفت: متاسفانه شاهد بودیم بدون کسب مجوز از شورای اسلامی شهر تهران و کمیسیون ماده 5  که مسئولیت تغییر کاربری را داشته، در یک اقدام عجیب و سؤال‌برانگیز از سوی شهرداری منطقه ١٢ با جداسازی کفپوش‌های سنگی اقدام به تخریب این خیابان شده و مسیر برای خودروها باز شده است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای اسلامی شهر تهران اظهار کرد: مشخص نیست شهردار منطقه ١٢ با کدام تشخیص‌، مطالعات و کار کارشناسی و البته با کسب اجازه از کدام تشکیلات مسئول در شهرداری تهران،  بر خلاف مصوبات موجود و در عین حال مخالفت صریح معاونت حمل و نقل و ترافیک اقدام به تخریب این خیابان کرده است.

وی یادآور شد: تصمیمات خلق‌الساعه غیرقانونی و غیرکارشناسی، منجر به تخریب سرمایه‌های شهر و توهین به مصوبات شورای شهر و اسناد بالادستی شده است و حتما در خصوص تضییع حق مردم و تاراج سرمایه‌های شهر مماشات نمی‌کنیم؛ تخلف از برنامه 5 ساله سوم شهرداری‌، نقض کمیسیون ماده 5، اقدام به تخریب بر خلاف مطالعات پشتیبان، نادیده گرفتن نظر تخصصی معاونت حمل ونقل و حوزه زیباسازی و وارد آمدن خسارات گسترده به تاسیسات و سرمایه‌هاى شهری به عنوان تخلف از سوی شهرداری منطقه ١٢ محرز و آشکار است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه شورای اسلامی شهر تهران به فوریت و قاطعانه نسبت به توقف هرگونه عملیات عمرانی، تا زمان بررسی دقیق توسط کمیسیون‌های مربوطه ، ارزیابی ضرر و زیان شهرداری مربوطه به سرمایه‌های شهری و تعیین و تکلیف خاطیان اقدام کند، خواستار ورود دستگاه‌های نظارتی به منظور حفظ و صیانت از دارایی‌ها و سرمایه‌هاى شهر و در صورت لزوم ارجاع پرونده تخلف صورت گرفته به مقام قضایی شد.

وی ادامه داد: با همیاری اعضای شورای اسلامی شهر تهران، از اقدامات خودسرانه، خلاف مصوبات، خلاف عقل جهانی و اقدامات خلق‌الساعه جلوگیری خواهیم کرد.

سرمایه و ظرفیت شورایاران نباید از بین برود

به گزارش شفاف، در ادامه جلسه امروز، ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران در جریان بررسی طرح نظام مدیریت محله گفت: آیا کسانی که در ترکیب هیئت امنا هستند فقط بناست کار فرهنگی و اجتماعی در سطح محلات انجام بدهند یا به مشکلات در چارچوب ماموریت‌های شهرداری تهران رسیدگی کنند؟ اگر فقط کار فرهنگی و اجتماعی انجام می‌دهند، خوب است اگر نه در مورد رسیدگی به اقدامات شهرداری هیچکدام از این عزیزان تخصص لازم را ندارند.

وی ادامه داد: حضور 21 نفر یعنی مجلس محله که نیاز به منشی و‌ چارچوب خاص دارد و احتمالا هر تصمیمی که بخواهند بگیرند، نیاز به رای‌گیری دارد؛ حالا با این اوصاف نقش این افراد در کمک به شورای شهر چیست؟ زیرا وظیفه ذاتی شورایاران کمک به شورا بوده و آن‌ها بازوی نظارتی اعضا بودند.

امانی با بیان اینکه شورایاران سرمایه‌های شهر و شورا هستند، تأکید کرد: دبیران شورایاری به شورا می‌آمدند و از شهردار تهران تا اعضای شورا را مورد نقدر قرار می‌دادند؛ این ظرفیت نباید از بین برود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: