کد خبر: ۵۴۸۳۴۶
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۶

معاون شورای عالی آموزش و پرورش تصویری از تغییرات با ترمیم سند تحول بنیادین ارائه کرد.

به گزارش شفاف، مجید رعنایی معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در جمع خبرنگاران درباره ترمیم سند تحول بنیادین اظهار کرد: تجربیات و یافته‌های جدید علمی و پژوهشی و لزوم پاسخگویی به تغییرات و نیازهای جدید جامعه و دانش‌آموزان از ضرورت‌های ترمیم سند تحول است، البته بازنگری سند نباید به کلیت آن آسیب بزند. 

وی افزود: براساس رویکرد اصلاحی در ترمیم سند بنیادین، ابهامات را رفع و گذاره‌های تفسیرپذیر را به حداقل می‌رسانیم و تلاش می‌کنیم موانع اجرایی کاهش یابد.

معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش ادامه داد: برای کمک به سازگاری درونی و بیرونی سند، پژوهش‌محوری، شاخص‌پذیر کردن اجرای سند و استفاده از مشارکت نخبگان فراخوان عمومی اعلام کردیم و افراد مختلف استقبال و نظرات را ارائه کردند، همچنین از دانشگاه‌ها خواستیم نظرات اصلاحی خود را به ما ارائه بدهند.

رعنایی تصریح کرد: در این رابطه سه پژوهش طراحی کردیم و بر این اساس هر مقاله، پیشنهاد و نقد بر سند که در 10 سال گذشته ارائه شد را بررسی کردیم. بررسی توفیقات مدرسه‌ای ایران در اجرای ایده‌ها و برنامه‌های تحولی و مطالعه تطبیقی اجرای برنامه‌های تحولی آموزش و پرورش در کشورهای منتخب چین، مالزی، کره جنوبی، ژاپن، ترکیه، عربستان، مصر و انگلیس از سایر پژوهش‌ها بود.

وی متذکر شد: در ترمیم سند تحول بنیادین این موارد مدنظر است؛ تمرکز بیشتر بر مدرسه خواهد بود به چالش‌های اساسی آموزش و پرورش و تمرکز ببشتر بر عوامل بیرونی، تقویت انسجام درونی و سند و زیر نظام‌‌های آن را یکپارچه دیدن. 

معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش تصویری از سند تحول ترمیم شده را اینگونه ارائه کرد: فصل اول کلیات: تبیین روایت کلان و منطق تحول، تببین روشن‌تر اصطلاحات و مفاهیم تحولی.
فصل دوم، بیانیه ارزش: ادغام، تقویت و غنی‌سازی برای انتقال مفهوم صورت خواهد گرفت. فصل سوم، بیانیه ماموریت: با توجه به سیاست‌های کلی ایجاد تحول مبنی بر حاکمیتی بودن نظام تعلیم و تربیت، موضوع مهدکودک و پیش‌دبستانی مورد توجه قرار خواهد گرفت. فصل چهارم، چشم‌انداز: تغییر افق صورت می‌گیرد و محتوا شوق‌انگیز‌تر و عینی‌تر خواهد شد. مدرسه در افق چشم‌انداز: مولفه‌های مدرسه‌ای روشن‌سازی، تقویت و تکمیل خواهد شد‌.

رعنایی ادامه داد: فصل پنجم، هدف‌های کلان: بازنگری و طبقه‌بندی خواهد شد. فصل ششم، راهبردهای کلان: بازنگری، روشن‌سازی و تقویت خواهد شد. فصل هفتم هدف‌های عملیاتی و راهکارها: روشن‌سازی برخی از راهکارها یا ادغام و تقویت آنها. فصل هفت و نیم: با هدف انسجام مفهومی ایجاد خواهد شد. مبنای دقیق‌تری برای تببین و راهبری زیر نظام‌ها و خرده‌نظام‌های مربوط برای ناظران، مجریان و کنشگران در راستای انتظارات واحد تعیین تکلیف می‌شود. فصل هشتم، چارچوب نهادی و نظام اجرایی: وظایف آموزش و پرورش، شورای عالی آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی روشن‌تر می‌شود.

وی درباره نحوه نظارت بر اجرای سند تحول گفت: بر اساس سند فعلی نظارت را در سه سطح تعریف کردیم نخست ارزشیابی و نظارت راهبردی است برعهده شورای عالی انقلاب فرهنگی است. دوم نظارت برنامه ای که بر عهده شورای عالی آموزش و پرورش است و سوم نظارت و ارزشیابی اجرای عملیاتی است که برعهده وزارت آموزش و پرورش است باید مکمل همدیگر باشند. 

معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش افزود: بر این اساس تمرکز نظارتی ما در شورای عالی بر چرخش‌های خرد زیرنظام‌ها متمرکز می‌شود. یکی از چالش‌هایی که در 10 سال اخیر به آن رسیدیم این است که به بعد نظری سند عنایت و توجه لازم صورت نمی‌گیرد و روح سند بر برنامه‌ها دمیده نشده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: